Cyclist Türkiye

YEŞİL MAYODA LİDER BULUNAN AHMET ÖRKEN QINGHAI LAKE'TE İKİNCİ ETAP GALİBİYETİNE ULAŞTI

YEŞİL MAYODA LİDER BULUNAN AHMET ÖRKEN QINGHAI LAKE'TE İKİNCİ ETAP GALİBİYETİNE ULAŞTI

Fotoğraf: Adrian Hoe

16. Qinghai Turu’nda kak edilmiş bir dinlenme gününün ardından güne “kötü bacaklar”la başlayan Türkiye’yi Rio olimpiyatlarında temsil etmiş isim Ahmet Örken, Çin’in Dingxi kentinde son bulan 10’uncu etabın başlarında gerilere düşse de pelotonu yakalayarak toplu sprinte giden etabı kazanmayı başardı.

Torku Şekerspor’un 24 yaşındaki Konyalı bisikletçisi Ahmet Örken, 13 gün süren ve resmi olmasa da bisikletin dördüncü büyük turu olarak anılan UCI Asya yol yarışı Qinghai Lake’te daha önce de dördüncü etapta zafere ulaşmıştı.

Ahmet aynı zamanda Xining etabında üçüncülük elde ederek podyumda yer aldı.

“Yarışın başında çok iyi hissetmiyordum,” diyerek Cyclist Türkiye’ye açıklamalarda bulunan Ahmet Örken, “bugün bacaklarım kötüydü. Fiziksel olarak istediğim seviyede değildim ama kafa kafaya bir galibiyet aldım,” dedi.

undefined

Ahmet Örken ikinci etap galibiyetine Vitaliy Butts (Kolls Cycling Team) ve Szymon Sajnok ((Attaque Team Gusto)'un önünde ulaştı

“Bunun üstesinden gelebileceğimi biliyordum ve bugün takım arkadaşlarımın da büyük yardımlarıyla bunu başardım. Herkes gerçekten çok sıkı çalıştı. Kötü hissederken kazanmak biraz komik ama neticede kazandım ve çok mutluyum.”

Bu sonuçla Ahmet Örken profesyonel kariyerinin yedinci galibiyetini aldı ve yeşil mayodaki üstünlüğünü iki kere Qinghai Lake’de etap kazanmış Kazak rakibi Yevgeniy Gidich (Vino-Astana Motors), ile arasındaki farkı 10 saniyeye çıkardı.

Yeşil mayoda liderliğini sürdüren Ahmet Örken, Gidich’in 148km’lik etabın 48.7km’sinde kazandığı ara sprint kapısı üzerine, “ara sprint kapısında yeşil mayoyu kaybettiğimi düşündüm” dedi ve sözlerine devam etti, “Bu galibiyet benim için çok özel ve önümüzde bana uyan iki etap daha var. İkisinde de en azından iki podyum derecesi bekliyorum.”

undefined

“Yeşil mayoyu yarışın sonuna kadar savunacağım.”

Henüz 13 yaşındayken bisiklete başlayan ve ağustostan itibaren Astana Pro takımında stajyer olarak yarışmaya başlayacak olan 21 yaşındaki Gidich için yeşil mayo hala ulaşılabilinir bir mesafede duruyor. Gidich aynı zamanda en iyi Asyalı bisikletçiye verilen mavi mayoyu da elinde bulunduruyor.

Qinghai Lake’te son günlere girilirken liderlik mayosu sarı mayo yarış lideri Venezüellalı bisikletçi Yonathan Monsalve (Qinghai Tianyoude)’de, polka-dot mayo ise Mauricio Ortega (RTS-Monton Racing)’da bulunuyor.

Monsalve genel klasmanda Alman Bjorn Thurau (Kuwait-Cartucho.es)’in 20 saniye önünde liderliğini sürdürüyor.

“Fiziksel olarak formumun zirvesindeyim ve sarı mayoyu sonuna kadar sırtımda tutmakta istekliyim” diyor Venezüellalı Monsalve. “Eğer ülkeme sarı mayoyla dönemezsem büyük bir hayal kırıklığı yaşarım.”

“Dağların Kralı” mayosunda liderliğini sürdüren Kolombiyalı Ortega’ysa İtalyan bisikletçi Damiano Cunego’nun kazandığı kraliçe etapta yaşadığı kazanın kendisine yarış liderliğine mal olduğu kanısında.

“Yarışı kazanacak pozisyondaydım ama 6. etapta karıştığım kaza işleri tersine çevirdi” diyor Ortega Cyclist Türkiye mikrofonlarına. “Aksi taktirde hem KOM hem de sarı mayoyu elimde bulundururdum.”

“Bu seneki yarış profili geçen seneye göre farklı ancak hala iyi bir tur çıkartıyorum,” diyerek sözlerine devam ediyor 2016’nın “Dağların Kralı” mayosu sahibi 36 yaşındaki bisikletçi.

undefined

Etap sonunda Ahmet, takım arkadaşlarına teşekkür etti

 Eurosport ve VeloNews adına bisiklet ve triatlon dünyasından köşe haberleri yapan Aaron S. Lee, Cyclist Türkiye 'ye konuk yazar olarak katkıda bulunuyor.


 

Bu yazı AARON S. LEE tarafından yazılmıştır.|26 Temmuz 2017