Cyclist Türkiye

YEŞİL BİSİKLET PROJESİ HAYAT BULUYOR

YEŞİL BİSİKLET PROJESİ HAYAT BULUYOR

Kıbrıs’ta faaliyet gösteren Green Pedal Bisiklet Kulübü tarafından başlatılan Yeşil Bisiklet Projesi, “Bisikletsiz çocuk kalmasın” sloganı ile yola çıkarak kullanılmayan ve atılacak durumda olan bisikletleri topluyor ve bakımını yaparak yeniden kullanılabilir hale getiriyor.

İlk olarak hurda haline gelmiş bisikletlerin toplandığı projede, tamir atölyeleri kurularak gönüllü gençlerin de katılımı ile bisikletler tamir edildi. Sonrasında ise projeye duyarlılık gösteren vatandaşlar, ellerindeki eski bisikletleri bağışlayarak katkıda bulundu. Tamir edilip bakımı yapılan eski bisikletler yeniden kullanılabilir hale getirildi ve bisikletler, pilot bölge olarak seçilen İskele İlker Karter İlkolu’ndaki çocuklara dağıtıldı. Okul yönetimi ve öğretmenler tarafından belirlenen ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere ilk dağıtım, karne gününde (31 Ocak Perşembe günü) gerçekleştirildi.

          undefined

Dağıtım töreni sırasında konuşan Okul Müdürü Coşkun Akyerli, Green Pedal Bisiklet Kulübü yöneticilerine teşekkür ederek, bu proje ile hem okul yönetimi ve eğitimcilerin hem de başarılı öğrencilerin mutlu edildiğini belirtti.

Green Pedal Bisiklet Kulübü Asbaşkanı Erhan Bolkan ise hedeflerinin 500’den fazla bisikleti tamir ederek proje kapsamında daha fazla kişiye ulaşılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Bunun yanında bisiklet dağıtımı yapılan öğrenciler ile diğer tüm bisiklet kullanıcılarına yönelik olarak trafikte güvenli sürüş eğitiminin verileceği, yapılacak seminerler ile hem teorik hem de pratik bilgilerin paylaşılacağını aktardı.

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|01 Şubat 2019