Cyclist Türkiye

YAŞLI ÇİFTTEN 2700 KİLOMETRELİK SÜRÜŞ

YAŞLI ÇİFTTEN 2700 KİLOMETRELİK SÜRÜŞ

Tanışmalarının ilk yıllarında Graeme’in Betty’i görebilmek için her gün bisikletle 80 kilometreye yakın yol gitmesi zamanla Betty’i de etkiledi ve çift, evlendikten sonra balayını dahi bisiklet sürerek geçirdi. 60 yıldır birlikte olan çift için bisiklete binmek adeta bir tutku.

Betty Cox, “Bisiklete binmeyi her zaman sevdik” diyor ve ekliyor: “Kocam 10 yaşından beri neredeyse 76 yıldır bisiklete biniyor. Ben de 69 yıldır bisiklete biniyorum. Tanıştıktan kısa bir süre sonra bir tandem aldık ve birlikte sürüşler yapmaya başladık. 1949’da İngiltere'deki evimizden Cornwall’ e doğru pedal çevirdik. Geri döndükten birkaç gün sonra İskoçya’ya doğru sürdük. Sonrasında sürmeye severek devam ettik.” 

Sevdikleri şeyi yaptıklarında yaşın sadece rakamdan ibaret olduğunu belirten çift; “Sürüşü yaparken kilometre sayacımıza şöyle bir göz attık ve 1000 kilometreyi geçtiğimizi gördük. Bu bizi oldukça şaşırttı. Kaç kilometre yaptığımızı asla düşünmemiştik ve sanırım çoğu insan bizim yaşlarımızda bu mesafelere ulaşamıyor.” dedi.

Temiz hava alabiliyor olmanın en iyi şey olduğunu söyleyen Betty, beraber geçirdikleri yıllar boyunca dört tane tandem bisiklete sahip olduklarını belirtiyor. Bireysel sürüşlerdense tandemle çift olarak sürerek kilometre yapmanın daha hoş olduğundan bahseden çift, yorucu geçen bir sürüşten sonra ertesi gün formda hissetmenin sağlık ve zinde olmanın en iyi yolu olduğunu da söylüyor.

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|13 Ocak 2019