Cyclist Türkiye

VAN'DA BİR BİSİKLET HİKAYESİ

VAN'DA BİR BİSİKLET HİKAYESİ

Günümüzde bisiklet etiketleri zaman zaman bir araba fiyatını buluyor olsa da iki teker her zaman zorlu yaşam koşullarına sahip kişilerin sporu olagelmiştir. Kendilerini bisikletle ifade etme şansı bulan bu bireyler arasından zamanla büyük şampiyonların çıktığı da görülür. Bu duruma en iyi örnek şüphesiz Fransa Turu’nu beş kere kazanan Fransız bisikletçi Bernard Hinault verilebilir. Geçtiğimiz yıla kadar Fransa Turu podyumunda görev alan Hinault, bugün gördüğü tüm saygıyı bisiklete borçlu.

Van ilimizin İpekyolu ilçesinde bulunan Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu’nda Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni olarak görev alan Mansur Kılıç da zorlu yaşam şartlarına sahip çocuklar için bisikletin ne denli önemli bir rol oynayabileceğini fark edenlerden. Belki Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu’ndan bir Bernard Hinault çıkmayacak ama Kılıç, öğrencilerine bisiklet kültürünü aşılamanın hem gençlere hem de Van’a büyük bir katkı sağlayacağından emin.  

“Okulumuzun bulunduğu mahalle, sosyoekonomik durumu zayıf ya da çeşitli sebeplerden dolayı parçalanmış ailelerin yoğunlukta olduğu bir muhit. Bu nedenle öğrencilerimizi bisikletle tanıştırıp, onlara bisikletli yaşam kültürünü öğretmek istiyoruz. Böylece hayatları boyunca hem topluma hem de içinde yaşadıkları dünyaya faydalı ve saygılı birer birey olabilecekleri görüşündeyiz.”

undefined

Üç yıldır ikamet ettiği Van’da yaşamaktan dolayı gurur duyduğunu dile getiren Kılıç, şehirde günden güne artan araç sayısından şikayetçi. Bu noktada da devreye yine bisiklet girmiş. “Her geçen gün sayısı daha da artan araçlarla baş edilemeyeceği aşikâr. Araç kullananlar bir yerlerde trafik kuyruğu bekliyor. Hadi diyelim trafikten kurtuldunuz, gittiğiniz yerde muhtemelen park yeri bulamayacaksınız. Bu açıdan aslında öğrencilerimize bisikletli yaşama adapte etmek, içinde yaşadıkları şehre de bir katkı olacaktır. Ayrıca toplu taşımalar için beklemek zorunda kalmayacak ve en önemlisi bisiklet sayesinde daha sağlıklı bireyler olacaklardır.”

 Bisiklet ile bu denli yakınlaşmış Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu’nun gelecek planları içerisinde ise şüphesiz bisiklet yine önemli bir yer tutuyor. “Bisikleti Seç, Trafikte Geç” sloganıyla ileriki zamanlarda okul bünyesinde bir bisiklet kulübü kurmak istediklerini dile getiren Mahir Kılıç’ın bisikletseverlerden de ufak bir ricası var.

“Başlatmış olduğumuz bisiklet bağış kampanyasına öğrencilerimiz adına bizlere katkı sunarsanız seviniriz.”

Kim bilir belki de ileride bir Türkiye Şampiyonu da Van’dan çıkar!

 

Bu yazı ERMAN ÖNER tarafından yazılmıştır.|01 Mart 2018