Cyclist Türkiye

ULUSLARARASI MEDENİYETLER BİSİKLET TURU MARDİN'DE BAŞLADI

ULUSLARARASI MEDENİYETLER BİSİKLET TURU MARDİN'DE BAŞLADI

Mardin, Batman ve Diyarbakır’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve Gençlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde üç gün sürecek olan Uluslararası Medeniyetler Bisiklet turu 23 Mayıs Salı günü saat 14.00’da Mardin Cumhuriyet Meydanı'nda verilen sembolik start ile başladı.

Mardin Valisi Mustafa Yaman, böylesi bir yarışmanın Mardin'de düzenlenmesinin kentin tanıtımına önemli katkılar sağlayacağını söylerken, "Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu"na 20’ye yakın yabancı sporcunun yanı sıra, Türkiye’nin farklı illerinden gelen 200’e yakın bisikletçinin katıldığını ifade etti.

Yarışmanın 3 etapta ve 3 gün süreceğini dile getiren Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Koordinatörü Mehmet Zeki Kutlu, “İlk etabımızı Mardin’de yapıyoruz. Yaklaşık 35 kilometrelik bir parkurda tur esasına dayalı bir yarış olacak. Yarın Batman’da, Perşembe günü de Diyarbakır’da bu yarışmalarımızı yapacağız. Elit erkekler, genç erkekler, yıldız erkekler ve master erkekler olmak üzere 4 kategoride toplam 160 sporcumuz var.” dedi.

Bisiklet turunun sembolik startı Mardin'in tek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi'nden verildi. Turnuva nedeniyle cadde bir süre trafiğe kapatıldı. Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu'nda Artuklu Belediyesi ile Mardin Devlet Hastanesi arasındaki Vali Ozan Caddesi parkur olarak kullanıldı.
Mardin Valisi Mustafa Yaman, böylesi bir yarışmanın burada düzenlemesiyle kentin tanıtımına önemli katkılar sağlayacağını ifade ederek, "Göreve geldiğimizden bu yana sporun barış, kardeşlik ve kültür kaynaşması şiarı ile yoğun gayret içerisindeyiz. Bütün kurumlarımızla iş birliği içinde gerçekleştiriyoruz. Mardinimizin tanıtımında çok önemli bir obje olacak bu yarışın başarılı geçmesini temenni ediyorum" dedi.
Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ise, bu tür organizasyonlarla Türkiye'nin kendisini kanıtlamış bir ülke olduğunu belirterek Mardin'de bu tür yarışmaları coşkulu bir şekilde düzenlediğini söyledi.
Bisiklet turunda yarışan sporculardan Mehmet Demir, yarışma sayesinde hem medeniyet şehri Mardin'i gezme imkanı bulduğunu hem de keyifli bir yarışmanın içinde olacağı için kendisini şanslı hissettiğini kaydetti. 
Konuşmaların ardından yarışın startı Vali Mustafa Yaman tarafından verildi. 
Yarışmanın ikinci ebatı yarın Batman’da üçüncü ebatı ise sonraki gün Diyarbakır'da düzenlenecek.

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|24 Mayıs 2017