Cyclist Türkiye

UCI DİSK FRENLER İÇİN ADIM ATTI

UCI DİSK FRENLER İÇİN ADIM ATTI

UCI Başkanı Brian Cookson, açıklamasında dağ bisikleti ve cyclocross branşlarında uzun zamandır kullanılan disk frenlerin yol bisikleti branşında dikkatle araştırılması gerektiğini ve ilgili herkesin fikrinin alınması gerektiğini belirtirken, bu hamlenin yeniliği canlı tutarak, bisiklet sporunun izleyiciler, takımlar, sporcular ve yayıncılar için daha ilgi çekici olması için yapıldığını kaydetti.

Disk frenler için UCI bir yol haritası da çizmiş oldu. Profesyonel takımlara, 2015 Ağustos ve Eylül'ünde disk fren kullanmaları için iki bilet verilecek, yani takımlar, bu zaman aralığında iki kez disk frenli bisiklet kullanma hakkına sahip olacaklar. 2016 sezonunda denemeler devam edecek (UCI, burada 2016 Paris-Roubaix'nin de bir mihenk taşı olacağını daha önce belirtmişti) ve eğer başarılı bulunursa 2017 sezonunda yol bisikletinin tüm seviyelerinde kullanıma girecek.

WFGSI Genel Sekreteri Robbert de Cock, açıklamasında UCI'a teşekkür ederken, bu hamlenin hem yeniliği teşvik edeceği, hem de bisiklet endüstrisinde yeni imkanlar sunacağını belirtti. Prosedürün detaylarını henüz net olmadığını belirten de Cock, nötral servis ve UCI protokollerinin yakın zamanda netleşeceğini kaydetti.

Bu yazı EFE BALLI tarafından yazılmıştır.|16 Nisan 2015