Cyclist Türkiye

TÜRKİYE MİLLİ BİSİKLET TAKIMININ DA YER ALDIĞI AVRUPA ŞAMPİYONASI DANİMARKA'DA BAŞLADI

TÜRKİYE MİLLİ BİSİKLET TAKIMININ DA YER ALDIĞI AVRUPA ŞAMPİYONASI DANİMARKA'DA BAŞLADI

 Alışıldık şekilde düzenlenen gençler ve U-23 bisikletçilerin ardından ilk defa elit seviye bisikletçilerin katılımıyla Plumelec’de gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası bu yıl Danimarka’nın Herning kentinin ev sahipliğinde gerçekleşiyor. 2-6 Ağustos tarihleri arasında gençlerden, elitlere kadar zamana karşıda ve yol yarışında Avrupa’nın en iyilerinin belirleneceği organizasyon dün pedallanan genç kadınlar ve U-23 kadınlar zamana karşı müsabakalarıyla başladı.

Türkiye adına genç kadınlarda Keziban Koyun ve Fatma Sezer, U23 kategorisinde ise Ayşe Çakır ve Hatice Yılmaz yola çıktılar. Bugün ise organizasyon elit erkek ve kadınlarda zamana karşı mücadeleleri ile devam edecek. Elit Kadınlarda Türkiye adına herhangi bir bisikletçi mücadele etmezken, elit erkeklerde Torku Şekerspor’un iki bisikletçisi Feritcan Şamlı ve Muhammed Atalay start rampasındaki yerlerini alacak.

Organizasyonun merakla beklenen ve yolda yarışında Avrupa Şampiyonunu belirleyecek yol yarışı ise Pazar günü gerçekleştirilecek. Türk milli takıma adına Nazım Bakırcı, Ahmet Örken ve Onur Balkan gibi isimlerin yer alacağı yol yarışında geçen senenin şampiyonu Slovak bisikletçi Peter Sagan olmuştu. Elit kadınlarda ise mutlu sona Rio’nun olimpiyat altınlı bisikletçisi Hollandalı Anna Van der Breggen ulaştı.

Pazar günü pedallanacak yol yarışı öncesi Cumartesi günü kadın ve erkeklerde 23 yaş altı sporcular kategorisinde yol yarışı gerçekleştirilecek. Türkiye adına Sakarya’da düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda ikinci olarak dikkatleri üzerine çeken Salcano Cappadochia takımından Oğuzhan Tiryaki’nin de yer alacağı yarış öncesi genç bisikletçi ile konuştuk.

Geçtiğimiz hafta Portekiz’de düzenlenen Avrupa Pist Bisikleti Şampiyonası’nda da yer alan Oğuzhan 160km sürecek Cumartesi günkü yarış hakkında; “Kaza yada herhangi bir aksilik olmazsa hedefim U23 kategorisindeki yarışı henüz daha ilk yılımda ilk üç içinde tamamlamak. Bunun için elimden gelen her şeyi ortaya koyacağım. Olur yada olmaz ama hedefim bu,” diyerek düşüncelerini açıkladı.

Son olarak sezonun bu bölümündeki form durumunu sorduğumuz 19 yaşındaki Oğuzhan, sezonun ortasını geçtiğimiz şu dönemde formunun gayet iyi olduğunu belirtti ve ekledi, “Kendimi gayet iyi hissediyorum. Geçen hafta Avrupa Pist Şampiyonası’ndan geldiğimden dolayı da, sürat kazandım. Bunun da yarışta bana faydası olacağını düşünüyorum. Ama her şeyi yarışta göreceğiz. Rakiplerim Avrupa’nın en iyi bisikletçileri arasından seçilmiş sporcular. Yarışın zor geçeceği şüphesiz ama elimden gelenin en iyisini yapacağım.”

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|03 Ağustos 2017