Cyclist Türkiye

TUR2017'NİN ARDINDAN - AHMET ÖRKEN

TUR2017'NİN ARDINDAN - AHMET ÖRKEN

Bu yıl sekiz etaptan beş etaba indirilen 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, UAE Team Emirates’in İtalyan sporcusu Diego Ulissi’nin genel klasman zaferiyle sona erdi. Sprint ağırlıklı etaplarda ise hakimiyet son gün düşerek yeşil mayoyu Theuns’e kaptırmasına karşın Sam Bennett’taydı. 27 yaşındaki sporcu elde ettiği dört etap galibiyeti ve üç gün boyunca taşıdığı liderlik mayosuyla tura damgasını vurdu. İrlandalı sporcunun kazandığı Selçuk – İzmir etabı ise Türk bisiklet severler için de unutulmaz bir ana sahne oldu. Sam Bennett etap galibiyetine uzanırken podyumun ikinci basamağında bir Türk sporcu; Ahmet Örken vardı.

“Yıllardır hayalini kurduğum rüyam sonunda gerçekleşti” diyerek duygularını dile getiren Ahmet Örken’in etap sonu mutluluğu ise yüzünden okunuyordu. Tarihi başarısından bir gün sonra konuşma fırsatı bulduğumuz Ahmet Örken’e ilk olarak neler hissettiğini soruyoruz; “ Podyum yıllardır hayalini kurduğum bir başarıydı. Tabii bunu yarış kazanarak elde etmek isterdim ama ikincilik de World Tour kategorisindeki bir yarış için hiç fena değil.” Seneye Pro-Continental seviyedeki Israel Cycling Academy adına yarışacak Ahmtet Örken’in elde ettiği her iyi sonuç bu nedenle başka anlam da taşıyor, kendisinden dinliyoruz.

“Benim için çok büyük bir başarı. Seneye de bu tür yarışlara çok fazla katılacağım, bu da benim için çok büyük bir tecrübe oldu ve gelecek yıl benim bazı yarışlarda yer almamda katkıları olacağını düşünüyorum.”

Ahmet hayallerini gerçeğe dönüştürdüğü o son metreleri ise şu sözlerle bizlerle paylaşıyor; “Genel olarak ilk 10 ve 15 içerisinde kalmaya çalıştım. Çünkü yokuşçular genelde yüksek tempoya dayanamıyor ve geri düşüyor. O sırada geri kalmamak için olabildiğince önde kalmaya çalıştım. Sadece bir ismi kontrol etmedim, zaten görüntülerde de gözüküyor sürekli önümdeki takım değişti. Trek’in arkasında yer aldım, sonrasında Bora’nın arkasında yer aldım. Böyle böyle sürekli önde kaldım ve bunu yaparken yorulmadım. Sürekli takımları kullandım, çok güzel bir strateji uyguladım. Takımım olmadan da podyumda olabileceğimi ispatlamış oldum. Hatta önceden verdiğim bir röportajda zoru başaracağımı söylemiştim. Bunu da yaptığım için son derece mutluyum.”

Yine de Ahmet Örken ve milli takım için her şey kolay olmamış. Pelotonun içinde daha az tanınır bir takım olmanın dezavantajlarını yaşadıklarını belirten 24 yaşındaki milli sporcumuz, elde ettikleri başarılar sayesinde grubun içinde daha rahat hareket edeceklerini belirtiyor ve ekliyor, “Artık ismimi yavaş yavaş dünyaya duyurmaya çalışacağım. Bu derecem de zaten bu konuda bana yardımcı olacaktır.”

Son olarak Ahmet’e podyumda gördü ilgi karşısında neler hissettiğini soruyoruz; “Gerçekten çok gururluydum o an. Yıllardır hayal ediyordum bu anı. Bazen uyku uyuyamıyordum bu günü hayal etmekten. Sprinte geldiğimde şuradan çıkacağım, şöyle yapacağım diye düşünüyordum hep. Sonunda o hayali gerçeğe dönüştürdüm, benim için rüya gibi bir gündü.”

Ahmet özelinde gösterdikleri performanstan dolayı Cyclist Türkiye olarak milli takımı tebrik ederiz.   

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|16 Ekim 2017