Cyclist Türkiye

TOUR OF ANTALYA'NIN İLK ŞAMPİYONU ARTEM OVECHKIN CYCLIST TÜRKİYE'YE KONUŞTU

TOUR OF ANTALYA'NIN İLK ŞAMPİYONU ARTEM OVECHKIN CYCLIST TÜRKİYE'YE KONUŞTU

 

Cyclist Türkiye: Dünyanın farklı yerlerinde pek çok farklı yarışta yer almış bir bisikletçisiniz. 2.2 bir yarış olmasına rağmen Tour of Antalya’yı organizasyon, konaklama ve ulaşım açısından nasıl değerlendirirsiniz?

Artem Ovechkin:2018 benim Türkiye’ye ilk kez geldiğim yıl oldu. Tour of Antalya’yla ilgili olarak düşüncelerim ise hem yarış hem de organizasyon bakımından son derece olumlu. Özellikle konaklama kısmı için Akra-Barut Hotel’e özellikle teşekkür etmek istiyorum. Çünkü yazın ailemle birlikte çok güzel ağırlandım burada, yarış boyunca da çok yardımcı oldular. 

Cyc: Dört etaptan oluşmasına karşın, geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Tour of Antalya’da kırıcı tırmanışların olduğu zorlu bir parkurda mücadele ettiniz. Geçtiğimiz yılın etaplarını nasıl değerlendirirsiniz?

AO: Bence yarış etapları ve seçilen parkurlar 2.2 kategorisindeki bir yarış için oldukça iyiydi. Çünkü hem sprinterler hem de tırmanışçılar için genel klasman liderini belirleyebilecek etaplardı. Her iki kategorideki bisikletçiler için de uygun bir parkurdu.

Cyc: Türkiye’nin güney illerinden biri olan Antalya, neredeyse dört mevsim bisiklet sürmek için elverişli iklim şartlarına sahip. Ayrıca coğrafyası gereği hem tırmanış hem de düzlük, sayısız parkur çeşitliliği mevcut. Tarihi güzellikleri ve doğal besinlerinden bahsetmiyorum bile. Daha önce hiç Antalya’da bulundunuz mu, ileride belki tatil amaçlı Antalya’ya gelmek ister misiniz? Şehri nasıl değerlendirirsiniz?

AO: Kesinlikle Antalya’ya tekrar gelmek isterim. Burası hem kültürel anlamda harika bir mola yeri hem de antrenman yaparken bir yandan tatilinizi de geçirebileceğiniz bir şehir. Son zamanlarda Antalya’da çok sayıda bisikletçi kamp yapıyor ve çünkü burada antrenman yapabilmek için gereken her türlü şart mevcut.

Cyc: Tour of Antalya ayrıca, Marathon-Tula takımıyla çıktığınız son yarıştı ve eski takımınıza şampiyonlukla veda ettiniz. Tour of Antalya’ya dair anılarınızı öğrenebilir miyiz?

AO: Antalya turuyla ilgili aklımda kalan anılar çok hoş. Sezonun ilk galibiyetini burada almıştım ve yarışın başından ödül töreninin sonuna dek olumlu hislerim çoğalarak devam etti. Bu konuda özellikle Antalya'daki yerel halka da teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Çünkü açıkçası bu kadar yoğun ilgi göstermelerini beklemiyordum.

Cyc: Bu yıl Antalya’da Rusya adına milli takımda yarışacaksınız. Yarışla ilgili neler söylemek istersiniz?

AO: Yeniden Antalya’da yarışacak olduğum için çok mutluyum!

 

 

 

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|20 Şubat 2019