Cyclist Türkiye

TOUR OF ANTALYA SONA ERDİ

TOUR OF ANTALYA SONA ERDİ

 Fotoğraf:  Brian Hodes,  Onur Çam, Çağla Durak, Berk Mercancı

“Tour of Heaven-Cennet Turu” sloganı ile bu yıl ikinci kez düzenlenen Tour of Antalya, 21 ülkeden 28 takım ve 168 sporcuyu bir araya getirerek hem bisikletçileri hem de izleyenleri Antalya’nın tarihi ve doğal güzellikleri arasında eşsiz bir yolculuğa çıkardı. Dört boyunca bisikletçilerin yaklaşık 500 kilometre pedal çevirdiği organizasyona Antalya’da bulunan bisiklet severlerin de ilgisi büyüktü.

undefined

Yarışın en kırıcı etaplarından olan Perge-Termessos etabının hemen ardından dün koşulan 157 kilometrelik dördüncü etapta bisikletçiler, antik dönemde Pamfilya Bölgesi’nin en önemli liman kenti Side antik kentinin merkezinden saat 12.00’da start aldı. 

Apollon, Athena tapınaklarının içinden Vespasian Çeşmesi’nden, Zafer Takı’nın altından tarihin içinden geçen bisikletçiler, Side-Antalya karayolunu takip ederek Belek’te bir masal dünyasının içinden Land of Legend tematik parkından geçerek Kurşunlu Köyü, Kurşunlu Şelalesi üzerinden tekrar Perge antik kentine selam verdi ve  Antalya Havalimanı yolu üzerinden Antalya Körfezi önündeki eşsiz falez oluşumlarının üzerinde kurulmuş Lara Caddesi’nden AKRA Hotel önünde finişe vardı. 

undefined

Corendon-Circus takımının favori isimlerinden Roy Jans’ın sprint finiş mücadelesini kazanarak etap galibi olduğu yarışta, Nippo Vini Fantini Fizane’den Giovanni Lonardi ikinci, Monkey Town a Bloc CT’den Bas Van Der Kooij üçüncü oldu.

 undefined

Yarışın son günü olması sebebiyle kazanan ismin de belirlendiği organizasyonda, Perge-Termessos arasında koşulan kraliçe etabın da galibi olan Leopar Pro Cycling takımının Polonyalı sporcusu  Szymon Rekita, Antalya Turu’nun bu yılki şampiyonu oldu.  Nippo Vini Fantini Fizane’den Giovanni Lonardi’nin genel klasman ikinciliğini elde ettiği yarışta CCC Development Team’den Attila Valter üçüncü oldu.

 undefined

Team Wiggins Le Col’den James Fouche’un hem antik kentler yeşil mayosunu hem de en iyi tırmanış sporcusu olarak turuncu formayı üzerine geçirdiği ve ‘dağların kralı’ unvanını kazandığı uluslararası organizasyonda Monkey Town a Bloc CT’den Bas Van Der Kooij de sarı mayonun sahibi oldu.

undefined

Takım klasmanında ise Leopard Pro Cycling 34 saat 43 dakika 30 saniyeyle birinci olurken onun 11 saniye gerisinden gelen Kometa Cycling Team ikinci, 1dakika 19 saniye gerisindeki Nippo Vini Fantini Fizane ise üçüncü oldu. 

Yarış sonrası; "Zor olacağını biliyordum ama bu kadar zor olacağını düşünmemiştim. Takım önde çalıştı, çok mutluyum. Tüm takımıma teşekkür ediyorum. Onların desteği olmadan bunu başaramazdım, bu sadece benim başarım değil." şeklinde konuşan Szymon Rekita genel klasman zaferiyle ilgili olarak da “Daha önce etap zaferleri kazanmıştım ama genel klasman kazanmak da çok önemli, özellikle de Tour of Antalya gibi bir yarışta." dedi. Leopard takımında olmaktan ve bu takımla yarışmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Polonyalı sporcu, “Biz bir aileyiz, yarış dışında da öyleyiz. Bence takımımız continental seviyedeki en iyi takımlardan biri” dedi. 

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|25 Şubat 2019