Cyclist Türkiye

TOUR OF ANTALYA ETAP İNCELEMESİ

TOUR OF ANTALYA ETAP İNCELEMESİ

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Tour of Antalya, yarın 168 sporcunun katılımıyla başlıyor. Yarış öncesi Cyclist Türkiye’ye konuşan yarış direktörü Mutlu Erçevik, etaplar hakkında bilgi verdi.

Parkurların belirlenmesinde trafik yoğunluğu, asfalt kalitesi gibi kriterlerin göz önünde bulundurulduğunu belirten yarış direktörü Erçevik, geçen yıldan farklı olarak bu yıl, yan yolların da kullanıldığını, dolayısıyla teknik olarak daha zorlu yolların yarışçıları beklediğini ekledi. 

Yarışın ilk etabı olan ve yarın Köprülü Kanyon’dan start alacak 141 kilometrelik etap Antalya’da son bulacak Aspendos Antik Kenti’nden geçecek etapta 3. Kategori bir tırmanış da yer alıyor. “Birinci etapta uzun yıllardır kullanılmayan bir yolu kullanacağız. Bu yol arnavut kaldırımlı ve yokuşlu bir yol."

undefined

"Bu etapta sprinterlerden ziyade yokuşçuların ön planda olmasını istiyoruz” diyen Mutlu Erçevik, yarışın tamamında sezonun açılış yarışı olduğu düşünülerek çok kırıcı olmayan etaplara yer verildiğini belirtti.

 undefined

Yarışın Antalya-Antalya (Kemer) arasında geçecek ikinci etabı ise 111 kilometre ve yarışın diğer etapları ile karşılaştırıldığında nispeten düz bir parkur. Bisikletçilerin Phalesis Antik Kenti’nden geçeceği etapta 23,9. kilometrede sprint primi için mücadele edilecek. 

undefined

  

Bu yılın teması olan ‘Antalya’nın antik kentleri’ temasına sadık kalınarak parkurların belirlendiğinin altını çizen Erçevik, özellikle antik kentte başlayıp yine bir antik kentte bitecek olan yarışın üçüncü etabına dikkat çekti. Perge Antik Kenti’nden start alacak 91,8 kilometrelik üçüncü etap, Termessos Antik Kenti’nde 1. kategori tırmanışın yer aldığı yokuşlu bir finişle son bulacak. Bisikletçilerin yarışın 9,8 kilometrelik son bölümünde 500 metrenin üzerinde irtifa kazanımı sağlayacağı etapta, yokuşçuların ön planda olması bekleniyor.

  undefined

Yarışın son gününde şiddetli rüzgar beklendiğini ve bu rüzgarın yarışın seyrini değiştirebileceğini söyleyen Erçevik; “dördüncü etapta bir tane 3. Kategori tırmanış bulunuyor. Ancak bu çok sert bir tırmanış değil, sprinterlerin de alt edebileceği bir tırmanış olacak bu. Burada işin seyrini rüzgar değiştirebilir. Pelotonda beklenmeye bölünmeler olabilir.” diyen yarış direktörü, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da son etapta genel klasman açısından sürpriz bir son yaşanabileceğini belirtti.

İlk yarış direktörlüğü deneyimiyle ilgili de konuşan Erçevik; “zaten 10 yıldır Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda parkur belirleme, yarış içi organizasyon gibi pek çok alanda görev alıyorum. O yüzden çok da yabancı değilim aslında bu işlere. Bunun da başarıyla üstesinden geleceğimiz bir iş olacağını umuyorum” dedi. 

 

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|20 Şubat 2019