Cyclist Türkiye

TOUR OF ANTALYA 2. ETAP YARIŞ RAPORU

TOUR OF ANTALYA 2. ETAP YARIŞ RAPORU

Tour of Antalya’da 111 kilometrelik ikinci etabın startı saat 10.30’da verildi. Dünkü etapta geçirdiği kaza sonucu ön dişleri kırılan Corendon Circus’tan Maarten van Trijp’in bu sabah ülkesi Belçika’ya dönmesi sebebiyle M.Van Der Poel’in takımı etaba 1 kişi eksik başladı.

Van Der Poel, dün yarış sonrası takımın eksik sayıyla yarışması ihtimaline karşılık yaptığı açıklamada; "Kaza nedeniyle eksik kalmamız bir problem olmaz çünkü zaten etaplarda kontrolü elde tutmayı istemiyoruz." demişti.

Düz bir parkurda geçen yarış oldukça hızlı bir tempoyla başladı ve yarışın başından itibaren atakların ardı arkası kesilmedi.

İlk 20 km geride kalırken 60 km/h ‘lik bir hızla yarışa devam eden peloton, tempoyu yarış boyunca düşürmedi.

Tour of Antalya'nın 2. etabında 23.9 km’deki ara sprint kapısını ilk sırada geçerek sprint priminin sahibi olan ilk üç bisikletçi; Leopard Pro Cycling’den Gaetan Pons, Team Wiggins Le Col takımından Michael O’Loughlin ve Lviv Cycling Team’den Bohdan Musiienko oldu.

Yarışın 40. kilometresinde 5 sporcu kaçmayı başardı ve ana grupla arasında 35 saniyelik fark açtı. Ancak 47. Kilometrede kaçışı sürdürebilen 3 sporcu liderliği ele geçirdi ve ana grupla aralarındaki farkı 1 dakika 25 saniyeye çıkarmayı başardı. Üç kişilik kaçış grubunda yer alan isimlerse Salcano Sakarya BB’den Muhammed Atalay, Tarletton Isorex takımından Yiber Sefa ve Danimarka Milli Takımı’ndan Sebastian Ryttersgaard oldu. Bu üç isim, 62,4. kilometredeki Phaselis Antik Kenti prim kapısını da ilk sırada geçti ve kapıyı birinci sırada geçen Danimarka Milli Takımı’ndan Sebastian Ryttersgaard, yeşil mayonun sahibi oldu.

Mathieu Van Der Poel’in takımı Corendon Circus’un tempo verdiği ana gruptaki bisikletçiler, Çamyuva rampasında 90 km/h hıza ulaştılar.  

Son 30 km kala ana grupta bir bölünme olmadı ancak  Sebastian Ryttarsgaard, Muhammed Atalay ve Yiber Sefa'dan oluşan 3 kişilik kaçış grubu aradaki farkı 80 saniyeye kadar çıkarmayı başardı.

Yarışın finişine 22 km kala dünkü ilk etabın galibi Van Der Poel’in lastiği patladı. Son 20 kilometrede ise kaçış grubuyla ana grup arasındaki fark ise 80 saniyeden 28 saniyeye geriledi.

Ancak kaçış grubu son bölüme yaklaşılırken ana gruba yakalandı ve pelotonun önünde toplu sprint için tempo başladı. Son 15 kilometrede ikiye bölünen peloton, yarışın bitimine 11 kilometre kala yeniden bir araya gelerek finişe toplu olarak girdi. 

undefined

Yarışın son 500 metresinde sprint finişe gidildiği sırada meydana gelen kaza pelotonu dağıttı ve kazadan sıyrılmayı başaran sporcular arasında geçen sprint mücadelesinin kazananı yarışı 2 saat 30 dakika 12 saniyede tamamlayan Monkey Town-A Block CT takımından Bas Van Der Kooij oldu.

Kazananın foto finişle belirlendiği etap sonunda Van Der Kooij’in ardından yarışın favori isimlerinden Corendon Circus’lu Roy Jans ikinciliği elde eden isim oldu.

Etabı galibiyetle tamamlayarak genel klasmanda da liderlik mayosunu Mathieu Van Der Poel’den devralan Hollandalı sporcu Bas Van Der Kooij, ikinci günü zaferle tamamladı. Van Der Kooij ve Roy Jans’ın ardından üçüncü olan isim ise Nippo Vini Fantini Faizanè takımından İtalyan bisikletçi Giovanni Lonardi oldu.

Tour of Antalya yarın 91.8 kilometrelik tırmanış etabı olan Perge-Termessos etabıyla devam edecek.  Bugünkü etapta genel klasman birinciliğine yükselen Monkey Town -A Block CT takımından Bas Van Der Kooij Magenta renkli formayla yarışacak.

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|22 Şubat 2019