Cyclist Türkiye

TOUR OF ANTALYA 1. ETAP YARIŞ RAPORU

TOUR OF ANTALYA 1. ETAP YARIŞ RAPORU

Fotoğraf: Tarık GÜL

Tour of Antalya’nın 141 kilometrelik ilk etabı, Köprülü Kanyon’dan geçen 1.7 kilometrelik nötral start ile başladı. 

Yarışta gerçek startın verilmesinin ardından 28 takımdan 165 sporcu, Antalya’nın tarihi ve doğal güzellikleri arasında galibiyet için mücadele etti. 

Starttan hemen sonra tek başına kaçış yapan Team Wiggins Le Col'den Yeni Zelandalı bisikletçi James Fouche, ana grupla arasında 2 dakika 25 saniyelik bir fark açmayı başardı.

Fouche’un arkasından oluşan Astana’dan Dinmukhammed Ulysbayev ve Akros Thömus takımından Joel Suter’ın yer aldığı ikili kaçış grubunun 2 dakika 28 saniye önünde seyreden Fouche, yarışın ilerleyen dakikalarında ana grupla arasındaki farkı 3 dakikaya kadar çıkardı.

Yarışın 15'inci kilometresinde ise Köprülü Kanyon'un çıkısından sonra ön gruba yetişmeye çalışan ana gruptaki bisikletçilerden beş kişilik grup, pedalların birbirine sürtmesiyle düştü. Tedavileri ayakta yapılan sporcular tekrar yarışa devam etti. 

Yeni Zelandalı bisikletçi, 48,3. kilometredeki Aspendos Antik Kenti kapısını ilk sırada geçerek yeşil mayoyu giymeye hak kazandı. Ayrıca Fouche, 76. kilometredeki tırmanış kapısını da birinci sırada geçerek yokuş priminin ve Antalya’nın önemli simgelerinden portakalın rengine atıfta bulunan turuncu ‘dağların kralı’ mayosunun da sahibi oldu. Tırmanış etabının ikinciliğini ise Tirol KTM takımından Georg Zimmermann kazanırken üçüncülük CCC Development takımından Szymon Tracz'ın oldu.

Yarışın 111. kilometresinde ana grupta bir kaza daha meydana geldi. Yaşanan kaza pelotonu dağıttı ancak kazanın ardından grubunun geri kalanının tempoyu düşürmesi ile kazaya karışan sporcular tekrar grubu yakalamayı başardı.

Son 25 kilometre kala yeniden bir araya gelen peloton finişe doğru devam etti. Toplu finişin yaşandığı ilk etapta, sprint mücadelesinin kazananı Hollanda ulusal şampiyonluk mayosuyla yarışan Corendon Circus'un yıldız sporcusu Mathieu Van Der Poel oldu. Yarışı 3 saat 26 dakika 45 saniyede tamamlayan Van Der Poel, hem genel klasman liderlik mayosunu hem de sprint klasmanında sarı mayoyu kazanan isim oldu. Hollandalı şampiyon yarış sonrası yaptığı açıklamada, “ ilk etabı kazanmış olmak takım olarak üzerimizdeki baskıyı aldı. Tabii yine diğer etaplara da bakacağız. Sonraki etaplarda takımın diğer sprinterlerine de şans vereceğim” dedi. 

Poel’in ardından Adria Mobil’den Dusan Rajovic ikinci olurken; üçüncülüğü elde eden isim Monkey Town Continental Team’den Bas Van Der Kooij oldu.

Antalya Turu’nda galibiyet mücadelesi yarın koşulacak 111 kilometrelik Antalya – Antalya (Kemer) etabıyla devam edecek.

Sonuçların tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|21 Şubat 2019