Cyclist Türkiye

TORKU'NUN YENİ TRANSFERİ RAILEANU'YU YAKINDAN TANIYALIM

TORKU'NUN YENİ TRANSFERİ RAILEANU'YU YAKINDAN TANIYALIM

2017 sezonun geride kaldığı şu günlerde takımlar gelecek sezonun planlamalarını büyük ölçüde tamamladı. Kimi takımlar önemli sporcularını kaybederken, bu isimlerin yerine kadrolarını daha genç bisikletçilerle takviye etti. Bu takımlardan biri de ülkemizin tek kıta takımı olan Torku Şekerspor.

Branko Filip yönetiminde geçtiğimiz sezon gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken takım, iki önemli bisikletçisi Ahmet Örken ( Israel Cycling Academy) ve Luca Chirico (Androni – Sidermac – Bottecchia)’yu bu sayede Pro – Continental seviyedeki takımlara çıkarttı. Sprinter Ahmet Örken’in yerini Türkiye Turu’ndaki performansıyla göz dolduran Ferit Can Şamlı ile doldurmayı planlayan takım, genel klasman iddialısı İtalyan Chirico’nun yokluğunda ise oluşan boşluğu Nazım Bakırcı, Serkan Balkan ve Cristian Raileanu gibi tırmanışçı bisikletçiler ile dolduracak. Bu üç genel klasman lideri arasındaki en genç isim ise takımın Ivan Balykin (Rusya) ile iki yabancısından biri olan Moldovyalı  Crsitian Raileanu. Bisiklet otoritelerinin geleceğin parlak tırmanışçılarından biri olarak söz ettiği isim geçen sezonu Lüksemburg’un kıta takımı Team Differdange – Losch’ta geçirdi. Genç sporcu bisikletçi olarak profilini “eğer gücüm yerindeyse hangi kategoriden olursa olsun tırmanış benim için en idealidir” diyerek tarif ediyor.

1 Ocak 1994 doğumlu Raileanu, geçtiğimiz sezon özellikle Romanya’da düzenlenen Sibiu Turu’nda elde ettiği genel klasman 6’ncılığıyla dikkat çekti. Kısa ve sprint finişine sahne olan ilk etapta şanssız şekilde düşmeseydi Cristian için podyum ulaşılması zor bir hedef sayılmazdı. Yine de 2016 yılının Moldova yol şampiyonu gelecekten umutlu. “Gelecek sezon Torku Şekerspor’da kariyerimi daha da geliştirmek istiyorum. Benim için yeni bir tecrübe olacağı kesin, burada kendime güvenimi artırmak ve yeteneklerimi geliştirmek hedefindeyim.”

Torku Şekerspor sportif direktörü Slovenyalı Branko Filip ile tanışıklığı 2011 yılına dayanan Raileanu için tecrübeli antrenörle tekrardan çalışmak şüphesiz bir artı. 2011 yılında UCI Kamp Merkezi’nde çalışmalarda bulunan 23 yaşındaki Raileanu o dönem antrenörünün Branko Filip olduğunu belirtiyor ve ekliyor, “Branko’dan antrenmanlarda pek çok şey öğrendim. Profesyonel manada bisiklete ilk adımlarımı o dönem attığımı ve elde ettiğim iyi sonuçların da bunun ispatı olduğunu söyleyebilirim.”

Branko’nun 2018 yılı için planlarında ciddi yer tutan Cristian’ın Torku’yla ilk dirsek teması performansıyla göz doldurduğu ve yukarıda da bahsettiğimiz Sibiu Turu’nda olmuş. Branko’yla uzun bir aranın ardından Romanya’daki turda ilk defa bir araya geldiğini söyleyen Cristian transferin de ilk kez o gün gündeme geldiğini söylüyor. “Branko’yu tekrardan gördüğüm için çok mutluydum. Bana gelecek sezonun planlarından bahsetti ve benim de bu planların bir parçası olmak isteyip istemediğimi sordu.” Raileanu takım içindeki rolünü ise genel klasman yarışında takıma liderlik etmek ve Nisan ayındaki hedef yarışlara kendini ve gücünü en iyi şekilde hazırlamak olarak tarif ediyor. “Önümde uzun bir yol var ve kendini spesifik hedefler koyarak stres altına almak istemiyorum. Şu anki tek düşüncem yeteneğimi herkese ispatlamak.”

Yine de 23 yaşındaki Raileanu, gelecek yıllardaki en büyük hedefinin Pro – Continental seviyede bir takıma transfer olmak olduğunu eklemeden edemiyor. Bunun için sarf etmesi gereken çok fazla efor olduğunu da belirten Moldovyalı, bu eforu Torku çatısı altında göstermekten ise son derece mutlu. Cristian son sözlerini Branko Filip ve Dede Ülker (Kulüp Müdürü)’e kendisine Torku Şekerspor’un kapılarını açtıkları için teşekkür ederek tamamlıyor ve ekliyor, “Gelecek sene Torku Şekerspor için elimden gelenin en iyisini yapacağım.”    

Cristian Raileanu ile Moldova bisikleti üzerine:

Şu anda Moldova bisikleti krizler ve yöneticilerin bu sporu yanlış algılaması nedeniyle gelişim gösteremiyor. Geçmişten bu yana pek çok yetenekli bisikletçiye sahiptik ama içlerinden çok azı bu sporu devam ettirebildi. Şu aşamada yalnızca Conitnental seviyede üç bisikletçi varız. Kendimi dışarıda bırakacak olursam Maxim Rusnac’ı geliştirilmeyi bekleyen önemli bir yetenek olarak sayabilirim.  

   

 

Bu yazı ERMAN ÖNER tarafından yazılmıştır.|28 Kasım 2017