Cyclist Türkiye

TORKU ŞEKERSPOR GELECEK SEZONUN KADROSUNU NETLEŞTİRDİ

TORKU ŞEKERSPOR GELECEK SEZONUN KADROSUNU NETLEŞTİRDİ

Sloven antrenör Branko Filip yönetiminde kulüp tarihinin en başarılı sezonlarından birini geride bırakan Torku Şekerspor gelecek sezon kapsamında beş yeni bisikletçiyle kadrosunu takviye etti. Ahmet Örken (Israel Cycling Academy) ve Luca Chirico (Androni  Sidermec – Giacattoli) gibi iki önemli ismin Pro-Continental seviyeye gittiği Türk temsilcisi yola yaş ortalaması oldukça genç bir sporcu grubuyla devam edecek. Takım yerli pazarında Salcano – Cappodochia’nın genç yıldızları Oğuzhan Tiryaki (98), Ferit Acar (96) ve Ahmet Örencik (99) ile birlikte İzzet Şahin İçen (99)’i renklerine bağlarken, takımın tek yabancı transferi ise 93 doğumlu Moldovalı tırmanışçı Cristian Raileanu oldu.

Cyclist Türkiye’ye açıklamalarda bulunan Torku Şekerspor yardımcı antrenörü İsmail Aksoy, bu sezon yaş ortalamasının fazlasıyla genç olduğunu belirterek, Lüksemburg’un Continnental ekiplerinden Team Differdange – Losch’tan transfer edilen Moldovalı Raileanu’nun çok yetenekli bir yokuşçu olduğuna dikkat çekti. Aksoy takıma kimin liderlik edeceği sorusuna ise şu şekilde karşılık verdi, “İlk olarak Ferit Can Şamlı üzerinde yoğunlaşacağız. Onu sırasıyla Oğuzhan Tiryaki ve Batuhan Özgür takip edecek. Yokuşlu etaplar için Nazım Bakırcı, Serkan Balkan ve Cristian Raileanu en önemli adaylarımız olacak.”

Ülkemizin tek kıta takımı Torku Şekerspor yeni sezon ilk hazırlık çalışmasını Side’de 2-16 Aralık tarihlerinde gerçekleştirecek. Kısa süreli bir dinlenmenin ardından ekip Ocak ayında ikinci bir kamp dönemiyle sezonun ilk yarışı Kıbrıs Turu’na hazırlanacak.

Takımın 2018 sezonu transferlerini değerlendiren Torku Şekerspor eski antrenörü Mehmet Şafakçı özellikle Oğuzhan Tiryaki’ye dikkat çekti. Şafaçı’nın görüşleri şu şekilde.

“Fethi eski sporcumuz, çok iyi yokuşçu ve iyi de bir domestiktir. Oğuzhan’ın çok iyi bir transfer olduğu görüşündeyim. Çok iyi bir sprinter ve meziyetli bir bisikletçi. Tabii ki okulu var, iyi beslenmeli, iyi dinlenmeli. Artık Torku adına koşacak işi bir kat daha zorlaşacak. Ama ilk yıl zorluk çekse de ikinci yıl takım Ahmet Örken’e çalıştığı gibi ona da çalışırsa uluslararası arenada çok podyum görür. İzzet de kesinlikle faydalı olacak bir sporcu. Ahmet Örencik ise müthiş bir 2016 sezonunun ardından talihsiz bir sakatlık geçirdi, ben transfer edilen tüm sporcuların isabetli kararlar olduğunu düşünüyorum.”

Bu yıl yoğun bir yarış takvimine sahip olan Torku Şekerspor’un transfer piyasası içinde güçlü bir sprinter arayışında olduğu ve bu ismin Delko – Marseille Provence KTM takımından Emils Liepins olduğu öğrenildi. Anlaşmaya çok yaklaşılmasına karşın 25 yaşındaki Letonyalının sezonun son yarışlarından Tour of Hainan’da genel klasman üçüncüsü olması sebebiyle başka teklifleri gündemine aldığı ve transferin bu nedenle sonuca ulaşamadığı edinilen bilgiler arasında.  

Takımın tecrübeli isimlerinden Mustafa Sayar ile birlikte genç isimler Sinan Onat Yılmaz ve Hikmet Erdoğan’la ise yollar ayrıldı.

Torku Şekerspor 2018 kadrosu:

Nazım Bakırcı – 31

Ahmet Akdilek – 29

Muhammet Atalay – 28

Ivan Balykin - 26

Serkan Balkan – 23

Ferit Can Şamlı – 23

Cristian Raileanu – 24

Fethi Acar - 21

Halil İbrahim Dilek – 19

Batuhan Özgür – 19

Oğuzhan Tiryaki – 19

İzzet Şahin İçen – 18

Ahmet Örencik – 18

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|15 Kasım 2017