Cyclist Türkiye

TORKU CHIRICO'NUN PODYUM FİNİŞİ VE AHMET ÖRKEN'İN YEŞİL MAYOSUYLA PARLAMAYA DEVAM EDİYOR

TORKU CHIRICO'NUN PODYUM FİNİŞİ VE AHMET ÖRKEN'İN YEŞİL MAYOSUYLA PARLAMAYA DEVAM EDİYOR

Fotoğraflar: Adrian Hoe

PING’AN, China— 25 yaşındaki İtalyan bisikletçi Luca Chirico, pazar günü Çin’in Pian’an‘ta şehrinde son bulan 224 kilometrelik etapta kendini gösterdi.   

Sıcak havalarda yarışmayı sevdiğini söyleyen Torku’nun 25 yaşındaki İtalyan bisikletçisi Luca Chirico, kendisine uygun kavurucu sıcak altında gerçekleşen ve Çin’in Ping’an kentinde biten 224 kilometrelik etapta gösterdiği performansla dikkatleri çekti.

16’ncısı düzenlenen Qinghai Lake Turu’nda (2.HC) 8.etabı kazanmanın kıyısından dönen Luca Chirico, etabı Ukraynalı Oleksandr Polivoda(Kolls)’un arkasında ikinci sırada tamamladı.

Polivoda takımı Kolss Cycling Team’a ilk etaptaki zaferin ardından yarıştaki ikinci etap galibiyetini foto finişle verdi.

Chirico için ise ikincilik acı bir şekilde hayal kırıklığıydı.

undefined

“Etabı kazanmak istiyordum ve bu isteğimden yalnızca bir bilemedin iki santimetre kadar uzaktım,” diyor Chirico, Cyclist Türkiye mikrofonlarına. “Mutlu değilim, bence üçüncü bitirmek ikinci bitirmekten daha iyi, özellikle sonuç bu kadar yakınken. Ancak fiziksel olarak formumdan ve takımdan memnunum.”

Eski Bardianili bisikletçi, elde ettiği ikincilikle Torku’ya üçüncü podyum finişini getirdi. Diğer iki podyum finişi ise Ahmet Örken’in 2’nci etaptaki üçüncülüğü ve 4’üncü etaptaki zaferiyle elde ettiği yeşil mayoyu içeriyor.

“Sıkı bir sezon başlangıcı yaptık,” diyor Sırbistan Turu’nun etap galibi ismi. “Ama sezonun bu bölümünde, yılın ilk bölümünde olduğumuzdan daha iyi bir seviyedeyiz. Kişisel olarak, sıcak havada yarışmayı seviyorum ve iyi bir form durumunda olduğumu biliyorum.”

Chirico, Branko Filip’in sprotif direktör olarak atanmasının ardından 26 yaşındaki Ivan Balykin ile birlikte takıma katılan iki isimden biri. Torku’nun çalkantılı geçmişi düşünüldüğünde bu Chirico için verilmesi kolay bir karar olmamış ancak bu kararından dolayı İtalyan bisikletçinin hiçbir pişmanlığı yok.

undefined

“Takımın dopingle olan kötü geçmişini biliyordum, ancak takımdaki atmosfer ve kültür tamamıyla değişti,” diye açıklıyor Chirico. “Torku’ya geldiğim için mutluyum. Geçmişte her şey çok kolay geliyordu. U23 Dünya Şampiyonası’nda yarışmış ve Bardiani ile imzaladıktan sonra Giro d’Italia koşmuştum. Ama bu sene daha fazla şey öğrendim. Geçen sene çok fazla problem atlattım ve bu yıl Torku’da bir aile ortamı buldum.”

“Yüksek bir motivasyona sahibim, çünkü takım bana inanıyor ve ben de hem takıma hem de hedeflerimize inanıyorum.”

Torku için önlerindeki hedef açık –Ahmet Örken’i her şeye rağmen yeşil mayoda tutmak- ancak Kazak Yevgeniy Gidich (Vino-Astana Motors) puan klasmanında istikrarlı bir şekilde yükseliyor ve artık Konya doğumlu bisikletçi Ahmet Örken’den yalnızca 3 puan geride. Yani hedefe ulaşmak zor olacak.

“Takım için mayoyu savunmak çok önemli,” diye belirtiyor Chirico. “Çok önemli çünkü, bu sezon elde ettiğimiz başarılarla takım için iyi bir görünürlük sağladık. Bu sayede de insanlar artık takım hakkında pozitif şeyler söylüyor, bu da beni son derece mutlu ediyor.”   

undefined

“Bence Ahmet harika bir yarışçı ve umarım daha da iyi bir kariyere sahip olur. Yalnızca yeşil mayo değil bence o, yakın bir gelecekte sarı mayo için bile mücadele edebilir.”

Ahmet Örken 8’inci etap sonunda Cyclist Türkiye’nin sorularını yanıtladı.

“Bugün gerçekten sert bir tırmanıştı. Son iki günkü kriteryum etabı için bacaklarımı dinlendirdim,” dedi, Türkiye adına Rio olimpiyatlarında da boy göstermiş olan Ahmet Örken.

“Yeşil mayodaki fark kapanıyor ama bu konuda gergin değilim. Sprint etapları için bekliyorum ve hem takımıma hem de kendime güveniyorum. Yeşil mayoyu sonuna kadar tutabileceğimizi biliyoruz.”

undefined

8’inci etabın ardından klasifikasyon mayolarında herhangi bir değişim olmadı. VenezüellalıYonathan Monsalve (Qinghai Tianyoude) üçüncü günün sonunda da sarı mayoyu sırtına geçirmeyi başardı.

Ahmet Örken’in yeşil mayosu harici, Kolombiyalı Mauricio Ortega (RTS-Monton Racing) dağların kralı mayosunu koruyor. Gidich ise “En İyi Asyalı” bisikletçiye verilen mavi mayoyu Vino takımından arkadaşı Stepan Astafyev’in önünde elinde bulunduruyor.

13 turluk UCI Asya yol yarışında dinlenme gününe bir gün kala, bisikletçiler 235km’lik 9’uncu etapta bir Kat. 3 tırmanışın ve bir de ara sprint kapısının olduğu etapta yarışacaklar.   

Cyclist Türkiye yazarı Aaron S. Lee, Eurosport ve VeloNews için profesyonel bisiklet ve triathlon dünyasından köşe haberleri de hazırlamaktadır.

 

Bu yazı AARON S.LEE tarafından yazılmıştır.|24 Temmuz 2017