Cyclist Türkiye

TORKU BAŞARILARLA DOLU QINGHAİ LAKE TURU'NU AHMET ÖRKEN'İN YEŞİL MAYO ZAFERİYLE TAMAMLADI

TORKU BAŞARILARLA DOLU QINGHAİ LAKE TURU'NU AHMET ÖRKEN'İN YEŞİL MAYO ZAFERİYLE TAMAMLADI

Fotoğfalar: Adrian Hoe

ZHONGWEI, China— 13 etaptan oluşan UCI Asya Turu'nun nihai sonucu yağmur nedeniyle iptal edilen iki etap nedeniyle aslında cumartesi günkü son etap Zhongwei'den iki gün önce belirlenmişti. Venezüella'nın olimpiyatlarda yer almış bisikletçisi Yonathan Monsalve liderlik mayosu sarı mayoyu, ve Kolombiya'nın tırmanış uzmanı Maurucio Ortega da "Dağların Kralı" mayosunu kazanmayı iki gün önce garantiledi. Geriye tek kalan son gün bu zaferlerini resmileştirmekti.

undefined

 16'ncısı düzenlenen Qinghai Lake Turu'nun (2 HC) son günündeki asıl rekabet ise iki etap galibi Ahmet Örken (Torku Şekerspor) ve klasmanda Ahmet'in 7 puan gerisinde bulunan "En İyi Asyalı Bisikletçi"ye verilen mavi mayonun sahibi Yevgeniy Gidich (Vino-Astana Motors) arasında puan klasmanı için gerçekleşti. Yakın zamanda Astana pro takımı adına yarışacak olan Gidich son gün tek etap galibiyetini alırken,  Dimension Data'ya bağlı Bike Aid takımından Meron Teshome'nin önünde etap ikinciliğini alan Ahmet Örken, bu sonuçla yeşil mayoyu Konya'ya götürmeyi bildi.

"Takım arkadaşlarım pelotonun önünde yarışı kontrol ederek harika bir iş çıkardı," diyor 24 yaşındaki Rio olimpiyat oyunlarında yer almış Ahmet Örken, 13km'lik startın ardından 12,2km'lik parkuru sekiz kere turladıkları 111km'lik son gün etabının ardından. "Son 300 metre kala sprinte başladım ve bir Kolss takımının bisikletçisi benim çizgime girdi. Çevresinden dolanmak zorunda kaldım ancak Gidich'e bu sırada zaman kaybettim. Aksi takdirde etabı da kazanırdım," dedi.

"Bu ne bisiklet için ne de spor için güzel bir şey," diyerek Cyclist Türkiye'nin sorularını yanıtlama devam eden Ahmet Örken sözlerine, "Sonuç olarak iki etap galibiyeti ve yeşil mayoyla mutluyum. Ve kendimi Avrupa Şampiyonası öncesi gayet formda hissediyorum." diyerek noktaladı.

undefined 

Geçen sene aldıkları kötü sonuçlar nedeniyle neredeyse davetiye alamayacak olan Torku için bu seneki yarış tam bir yüzleşmeydi. Ancak son bir gayret Türkiye'nin tek kıta takımı Torku'nun yarışa girmesini sağladı ve Torku iki hafta boyunca Çin'de parladı.Torku yalnızca Ahmet'in iki etap galibiyeti ve yeşil mayosuyla değil, aynı zamanda vatandaşı Nazım Bakırcı'nın ilk günün ardından sırtına geçirdiği ve iki gün boyunca taşıdığı "Dağların Kralı" mayosuyla da başarılarına başarı ekledi. Üstelik eski Bardianili takım arkadaşları Luca Chirico da 8'inci etabı ikinci sırada tamamladı ve genel klasmanda ilk 10'a girdi.

"Bu yıl takımımız çok güçlü" dedi Nazım Bakrıcı,  Cyclist Türkiye mikrofonlarına. "Ahmet bu yıl harika ve takımdaki herkes de onun seviyesine yakın. Burada savaştığımız tek bir hedefimiz vardı, onu da başardık."

Chirico aynı fikirde.

"Bu uzun bir yarış ama takımımız gerçekten çok iyiydi, " diyor İtalyan bisikletçi. "Daha ilk günden polka-dot mayoyu kazandık, sonunda ise yeşil mayoyu elde ettik. Üstelik iki etap galibiyeti ve podyum sonuçlarıyla. Bizim için uzun ve önemli bir yarış oldu."

Torku'nun başarılarının anahtarlarından biri takımına sonuna kadar inanan ve takımı Pro-Continental seviyeye çıkarmaya hazır olan  Brank Filip'in sportif direktör olarak göreve getirilmesi oldu."Yarış öncesi yeşil mayoyu hedeflemedik" diye açıklıyor Branko Filip. "Belki bir etap galibiyeti alabiliriz diye düşünüyorduk ama şimdi takımımla birlikte gerçekten çok mutluyum. Bu yıl başardıklarımız ışığında kat ettiğimiz gelişim harika."

undefined

"Ahmet Pro-Continental seviye bir bisikletçi, dolayısıyla bu başarı beni şaşırtmadı," diyor Branko Filip, Cyclist Türkiye'ye. "Şimdi Luca da iyi sonuçlar alıyor ve artık Pro-Conti takımların dikkatini çekmeye başladık. Pek çok bisikletçi bizimle yarışmak istiyor ve ben genç bisikletçilerin gelişimine katkı sağlamaktan hoşlanan bir sportif direktörüm."

"Bana kalırsa takımımız artık Pro-Conti seviyeye çıkmayı gösterdiği performans ve sonuçlarla hak ediyor. Eğer burada en önde bisikletçilerimiz mayoyu kazanmak için savaşıyorsa, bize bir şans vermeliler."

Ekim'deki Tour of Turkey'de yarışabilmek için Pro-Conti seviyede bir takım olmamız gerekiyor, ancak biz ulusal takım olarak yer alacağız. Takımın ve sponsorların bu durumdan memnun olacağını sanmıyorum."

 

Eurosport ve VeloNews adına bisiklet ve triatlon dünyasından köşe haberleri hazılayan Aaron S. LeeCyclist Türkiye 'ye konuk yazar olarak katkıda bulunuyor.

Bu yazı AARON S.LEE tarafından yazılmıştır.|29 Temmuz 2017