Cyclist Türkiye

Tirreno - Adriatico'da düğüm çözülüyor

TİRRENO - ADRİATİCO'DA DÜĞÜM ÇÖZÜLÜYOR

Bu yıl 53.sü koşulan ve 7 Mart’ta takım zamana karşı ile başlayan Tirreno Adriatico’da ilk etapta en hızlı takım BMC Racing Team olmuştu. Mitchelton –Scott’a dört, Team Sky’a ise dokuz saniye fark atmayı başaran BMC Racing Team’de takımın İtalyan sporcusu Damiano Caruso finişi geçen ilk isimdi. Caruso böylece  ilk etabın sonunda Maglia Azurro (mavi) formanın sahibi olmayı başarmıştı. Yarış sonrası Caruso şöyle demişti: “Takım zamana karşı birkaç yıldır en güçlü olduğumuz ve senenin başından beri antrenman kampında öncelik verdiğimiz birşey. Takım ruhu farkımızı ortaya koyuyor. Bu sadece bir yarışçının en güçlü olduğunu ispatlamaya çalıştığı bir yarış değil. Richie Porte’nin hastalanmasıyla Tirreno Adriatico’da takım lideri konumuna geldim. Hedefim ilk 10’a girmek. Belki daha iyisini başarabilirim ama parkuru göz önünde bulundurarak daha iddialı konuşmak istemem. Kağıt üzerinde bu yıl yarış her zaman olduğundan daha zor görünüyor. Başka bir hedefimiz ise Greg Van Avermaet’in en az bir etap kazanmasını sağlamak” 

BMC aldığı 3. Takım zamana karşı etabı ile bu alanda Tirreno-Adriatico’nun en başarılı zaman karşı takımı oldu. Omega Pharma-Quick Step (Şimdiki adıyla Quick Step-Floors ise 2013 ve 2014’te kazandığı 2 etapla ikinci sırada.

Tirreno-Adriatico’da BMC, en iyi üç ortalama hız rekorunu elinde tutuyor. (58.239km/s-2017, 57.804km/s-2018 ve 56.947km/s 2016)

2. Etap

Neredeyse tamamen dümdüz denecek Camaiore-Follonica arasındaki 172km uzunluğundaki parkur, Lucca, Pisa ve Livorno’dan geçerek finalde 8.3km’lik dairede atılan üç turla sona erdi. Etabı, Team Katusha Alpecin için yarışan Alman sporcu Marcel Kittel aldı. Etap sonunda ise liderlik mayosu Maglia Azurra yine BMC takımında kalsada mayo takım içinde el değiştirirek Patrick Bevin’e gitmişti.

Etabı kazanan Marcel Kittel yarış sonrası “Bu zafer için uzun süredir bekliyordum! Sezonun başından beri her şey yolunda gitmiyordu ama takım olarak çok çalışmıştık ve sonunda hak ettiğimiz sonucu aldık. Bu benim İtalya’daki ilk zaferim ve bunun için çok mutluyum” demişti.

Liderlik mayosunu sırtına geçiren Patrick Bevin ise: “Mayoyu Caruso’dan devralmam planlarımızda yoktu. Bu oldukça garip bir duygu ama takım arkadaşlarım beni ileri taşımak istediler. Eskiden iyi bir sprinterdim ama zaman içinde iyi bir kaçışçıya dönüştüm. Bu kariyerim boyunca toplu sprinte girdiğim ilk etaptı, garip gelse de böylesi büyük bir yarışta liderliğe yükseldiğim için mutluyum” diyecekti.

 

3. Etap

Follonica-Trevi orta dağlık etaplarındandı. İnişli çıkışlı etabın sonunda Trevi’de iki kez çıkılacak final tırmanışında eğim %15’e kadar çıkıyordu.  Finişi ilk geçen LottoNL-Jumbo’dan Primoz Roglic Tirreno Adriatico’daki etap kazanmayı başaran ilk Slovenyalı olacaktı (O aynı zamanda Fransa Turu’nda etap alan ilk Slovenyalı, Giro’da ise üçüncü). Roglic, ilk iki günün sonunda genel klasman iddiasını kaybetmiş olsa da etabın bitime son bir kilometre kala yaptığı atağı zaferle süslemeye başaracaktı. Genel klasmanda ise mavi mayoyu Team Sky’dan Geraint Thomas ele geçirirken Chris Froome, Geraint Thomas’la aynı süreyi veren Greg Van Avermaet’in gerisinde üçüncülüğe yükselmeyi başardı.

Etap sonunda Roglic: “Tirreno Adriatico’ya genel klasmanı almak için gelmiştim. Ama takım zamana karşıda başarılı olamadık ve dün şanssız bir gündü. Kazadan sonra bisikletimi değiştirmek zorunda kaldım bu benim için genel klasman ümidinin bittiği yerdi. Yarışta kendime yeni hedefler bulmalıydım çünkü buraya çok çalışarak gelmiştim. Bisiklette en güzel an finişe geldiğinizde önünüzde kimseyi görmediğiniz andır” dedi.

Gerraint Thomas ise “Buraya takımın zafere ulaşması için geldik. Bugünkü sonucu beklemiyordum ama yarışa liderlik edecek olmak güzel bir his. Şuan en tepede ben varım ama yarın dağlık etap var. Bacaklarımda güç kalmadı ve umarım Froomey liderliği benden devralmayı başarır” diyecekti.

 

4. Etap

Yarışın en zorlu dağlık etabı Foligno’dan Sarnano-Sassotetto’ya 219km mesafe içeriyordu. Kraliçe Etap, %12’ye varan ortalama %5,8 eğime sahip 14.2km final tırmanışına sahne olacaktı. Geçen yıl takımdaki güç dengesinde istediği pozisyonu bulamayarak Team Sky’dan Movistar’a geçen İspanyol Mikel Landa işte birbiri ardına sıralanan iniş çıkışları geride bırakan ilk isim olmuştu. Genel Klasman’da ise işler bir gün önce Gerraint Thomas’ın dilediği gibi gitmese de takım genel klasmanda, BMC’den Damiano Caruso’nun bir saniye ardında Michal Kwiatkowski’yi tutundurmayı başaracaktı. Caruso ilk etabın ardından mavi formayı geri alırken, Team Sunweb’te Wilco Kelderman’la genel klasmanda üçüncülüğe çıkacaktı. 

Mikel Landa etap zaferi sonrasında: “Sky önde bizi az sayıdayken yakaladı bu yüzden beklemem gerektiğini düşündüm. Lopez atağa kalktığında finişe kısa düşecekti. Diğerlerini izledim ve final atak için doğru zamanı kovaladım. Takımda yeniyim ama iyi formdayım. 2018 için iyi bir başlangıç oldu” dedi.

 Caruso ise: “Liderliği tekrar alacağımı ummuyordum ama tırmanışta kendimi iyi hissettim. Bugün etabı kazanabileceğime inanmaya başlamıştım. Böylesine bir zirve finişinde mavi mayoya tekrar ulaşmak benim için büyük bir sonuç. Yarın yine zor bir etap olacak. Greg Van Avermaet için çalışacağız ve bireysel zamana karşı için benim için iyi bir pozisyon kovalayacağız” diyecekti.

 

5. Etap

Costelraimondo – Filottrano 178km’lik bir etaptı. Yine zorlu bir tırmanışla bitecek etapta final iki kez geçilecek 16.1 km uzunluğunda bir daireden oluşuyordu. Tırmanış finişlerinden giderek artan eğim bu sefer %16’ya kadar varacaktı. Geçen yıl antrenmanda kaza yaparak vefat eden Michele Scarponi’nin anısına koşulan etapta Mitchelton-Scott’tan Adam Yates zafere ulaştı. Yarışın bitimine iki etap kala ise genel klasmanda Caruso’nun üç saniye önüne geçmeyi başaran Team Sky’dan Michal Kwiatkowski mavi mayoyu sırtına geçirmeyi başardı.

Etap sonunda Adam Yates: “Birkaç gündür kendimi iyi hissediyordum ve şansımı denedim ama ancak ikinci olabilmiştim. Son tırmanıştan önce takım beni iyi bir yerde tutundurmayı başardı. Yapmam gereken ataktı. Dün kardeşimin Paris-Nice’de elde ettiği zafer beni motive etmişti. İkinci gün kazaya karışmam genel klasman iddiamı kaybetmeme yol açmıştı ama bu bisiklet sporunun doğasında var” diyecekti.

Mavi mayonun yeni sahibi Kwiatkowski ise: “Etabı kazanmak için yarışmanın yanında aklımda genel klasman vardı. Kazanacağım ekstra bir kaç saniyenin beni liderliğe getireceğini biliyordum. Bu etap Peter Sagan için idealdi ama onunla mücadele edebileceğime inanıyordum. Etabı üçüncü bitirdiğim için mutluyum. Takım olarak mavi mayoyu tekrar ele geçirdik. Dün şanssızdık ama şimdi bireysel zamana karşı için iyi bir yer edinmeye çabalayacağız” dedi.

 

6. Etap

Yarışın final etabı olan bireysel zamana karşıdan bir gün önce artık tüm hesaplar 7. Etap üzerine kurulmaya başlanmıştı. 16 saniyelik zaman bonusunu paylaşarak sonuncu etapta avantaj yakalamak isteyen yarışçıların önünde Numana’dan Fano’ya 153km’lik bir parkur vardı. Etabın sonunda Peter Sagan, Maximiliano Richeze ve Marcel Kittel finişe beraber girdi ve kazanan Team Katusha Alpecin adına yarışan Alman sporcu Kittel oldu. Team Sky ise Michal Kwiatkowski ile istediğini alarak BMC’den Caruso ile genel klasmandaki üç saniyelik zaman farkını korumaya başarmıştı.

Sezon başı Quick Step-Floors’tan Team Katusha Alpecin’e geçen, Marcel Kittel italya’daki ikinci zaferinden sonra: “Fernando Gaviria’nın kazasında, Quick Stepli yarışçıların hemen solundaydım. Saniyeler sonra düşenin Gaviria olduğunu duydum. Onun için çok üzüldüm ama hedefime odaklanmalıydım. Takımımla gurur duyuyorum ve bugün iyi iş çıkardılar. Milan-Sanremo’ya gidip gitmeyeceğimize Tirreno Adriatico’dan sonra karar vereceğimizi söylüyorduk ve iki etap zaferinden sonra kendimizi iyi hissediyoruz” dedi.

Mavi mayosunu koruyan Kwiatkowski ise “Tirreno-Adriatico’yu bir kaç saniye ile kaybetmemek için zaman bonusunu almak istedim ama olmadı. Şimdi sonuçlarla yetinmeyi ve yarın bireysel zamana karşıda elimizden geleni yapmak için hazır olmalıyız.”

  

 

7. Etap

Bireysel zamana karşı etabı olan son etapta ise gözler genel klasmanda Team Sky’dan Michal Kwiatkowski ve BMC Racing Team’den Domiano Caruso’nın üzerinde olacak. Mikel Landa’nın 23 saniyelik farkı kapatması pek mümkün görünmüyor. Kwiatkowski ve Caruso bu yıl yarışta iki kez mavi mayoyu giymişti. Bugün ise eşitliğin bozulma zamanı. Bakalım Caruso ilk etapta takımla yaptığını bireysel olarak başarabilecek mi?

 

 

 

 

Bu yazı İBRAHİM YIMAZ tarafından yazılmıştır.|13 Mart 2018