Cyclist Türkiye

‘TEMMUZ AYINDA KADINLAR TOUR DE FRANCE İMKANSIZ!’

‘TEMMUZ AYINDA KADINLAR TOUR DE FRANCE İMKANSIZ!’

 

Tour de France’ın organizatörü olan Christian Prudhomme, erkekler aynı anda koşulacak bir Kadın Tour de France’ının yapılmasını reddetti.

Eurosport Fransa ile yaptığı röportajda konuşan Prudhomme, mevcut tur organizatörlerinin eş zamanlı olarak gerçekleşen iki Büyük Tur yarışını lojistik sebeplerden ötürü idare edemeyeceğini bildirdi.

“ Temmuz ayında bu şekilde iki etkinliğin nasıl organize edilebileceğini bilemiyorum. Şu anki durumda Tur’un kendisi için dahi itirazlar bulunurken başka bir yarış için gerekli izinleri asla alamayız. Bunu yapmak imkansız” şeklinde konuşan Prudhomme, “Çok sayıda kadın yarışı düzenliyoruz ve kadın bisikletini geliştirmek istiyoruz. Ancak temmuz ayında yapılacak bir kadın turu söz konusu olamaz. Bunun Tour de France sırasında yapılması mümkün değil” diyerek sözlerine devam etti.

Konuyla ilgili olarak UCI başkanı David Lappartient’in organizatörlere, kadın bisikletinin gelişmesi için bu sorumluluğu almak zorunda olduklarını söylediği belirtildi. Lappartient organizatörlere, “ Bisiklette dünyadaki lider organizasyonlardan biri olduğunuz için kadınların bisiklete binmesini destekleme sorumluluğunu üstlenmek zorundasınız. Zorlukları olduğunu biliyorum ancak örneğin bir haftalık yarış gibi bir organizasyon düşünebilir” diyerek tamamen reddetmek yerine farklı alternatiflerin düşünülmesi gerektiğini söyledi. Kadın ve erkekler için farklı şekilde organize edilen Giro d’Italia yarışını örnek gösteren UCI başkanı Lappartient, Tour de France’ın yanı sıra Kadın Paris-Roubaix yarışının da acilen düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|05 Şubat 2019