Cyclist Türkiye

TEAM SKY’IN POTANSİYEL SPONSORU KOLOMBİYALI BİR PETROL ŞİRKETİ

TEAM SKY’IN POTANSİYEL SPONSORU KOLOMBİYALI BİR PETROL ŞİRKETİ

İtalyan gazetesi La Gazetta dello Sport’ta yer alan habere göre devlet kontrolünde olan Kolombiyalı petrol ve doğal gaz şirketi Ecopetrol ile sponsorluk için görüşmeler yapıldığı bildirildi. Team Sky’ın menajeri Dave Brailsford’un Ecopetrol’un potansiyel sponsorluğunu ve takımın geleceğini görüşmek üzere Kolombiya’nın Başkanı Ivan Duque ve Spor Bakanı Ernesto Lucena ile bir araya geldiği öne sürüldü.

İtalyan gazetesi La Gazette dello Sport öte yandan toplantının, ilk Kolombiyalı World Tour takımını oluşturacak Kolombiyalı petrol şirketi Ecopetrol’ün takımı devralması ihtimalinin görüşülmesi üzerine olduğunu bildirdi. Kolombiyalı petrol devinin bu teklifi yapmasında ise Kolombiyalı sporcu Egan Bernal’in büyük etkisi olduğu da düşünülüyor.

Sponsorluk için görüşmelerde bulunulan 64 milyar dolar değerindeki Ecopetrol, Latin Amerika'daki dört büyük petrol şirketinden biri ve dünyadaki ilk 25 şirket arasında yer alıyor.

Kolombiya Hükümeti konuyla ilgili olarak böyle bir sponsorluk anlaşması sonucu Güney Amerika ulusundan çıkacak ilk World Tour takımını en üst düzeye çıkarmayı umuyor. Öte yandan Kolombiya destekli bir Team Sky için daha fazla Güney Amerikalı yeteneğin takıma kazandırılması amaçlanırken ekibin mevcut sürücü kadrosu da korunmuş olacak.

Şirket, 2020 ve 2021 sezonu için takım bütçesinin yüzde 70’ini finanse etmek üzere teklifte bulundu. Bunun üzerine takım menajeri Dave Brailsford’ın bütçenin kalan kısmını finanse edebilmek için başka bir sponsor bulabilmesinin de önü açıldı.

Brailsford ise konuyla ilgili olarak “Sky gibi bir takım olduğunuzda, çok fazla söylenti duyacaksanız, bu kesin. Şu anki gibi önemli toplantılar yaparken, katılan ortakların gizliliğine saygı duymanız gerektiğini düşünüyorum"dedi.

“Bu oldukça ilginç bir süreç, ancak bunu tartışmayacağım veya konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmayacağım.” diyerek konuyla ilgili bilgi vermekten kaçınan takım sorumlusu, Kolombiya'nın bisiklet konusunda zirvede bir ülke olduğunu, buradaki yetenek zenginliğinin başka hiçbir ülkede görülemeyeceğini belirtirken "Futbolda Brezilya ne ise bisiklet sporu için de Kolombiya odur" dedi.

Yakın zamanda Rus milyarder Oleg Tinkov’un da Team Sky’a sponsor olmak için teklifte bulunduğu ancak Brailsford’un bu öneriyi reddettiği haberleri ortaya çıkmıştı.

 

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|14 Şubat 2019