Cyclist Türkiye

SULUK FIRLATAN BİSİKLETÇİLERE PARA CEZASI GELİYOR!

SULUK FIRLATAN BİSİKLETÇİLERE PARA CEZASI GELİYOR!

Suluklarını yol kenarına ya da etraftaki izleyicilere fırlatan bisikletçiler, profesyonel bisiklet sporunda görülmeye alışık olunan bir manzaradır. Atılan bu boş suluklar, bisikletçiyi gereksiz yüklerden kurtarırken bisikletseverler tarafından toplanan güzel hatıralardır da aynı zamanda. Ancak Belçika’da hafta sonu gerçekleşecek Omloop Het Nieuwsblad ve Kuurne-Brussel-Kuurne yarışlarında suluklarını fırlatan bisikletçiler UCI’ın yeni kuralları uyarınca ağır cezalara çarptırılabilirler. 

UCI tarafından yapılan açıklamaya göre yere şişe ya da suluk atılması durumunda 200 ila 500 İsviçre Frankı (1000 TL-2600 TL); şişe veya suluk atılmasının izleyiciler için tehlike yarattığı durumlarda ise 1000 Frank’a (5300 TL) kadar para cezası uygulanmasının söz konusu olabileceği belirtiliyor. 

undefined

İlk olarak Belçika’daki hafta sonu yarışlarında uygulanması planlanan yeni cezalar kapsamında yarış öncesi takım ve sporculara yeni cezalar hakkında bilgilendirme yapılacak.

Ekolojik bir bakış açısıyla bu tarz cezaların getirilmesini uygun bulduklarını belirten UCI jüri komiseri Philippe Marien, yarış sonrası oluşan kirliliğin önüne geçmeyi amaçladıklarını söyledi.

“World Tour yarışlarında yarışan profesyonellerin örnek teşkil etme gibi bir işlevleri var. O yüzden daha yüksek para cezalarıyla belirli standartlar koyarak ekolojik bir yol almak istiyoruz. Ayrıca yarısı dolu sulukların atılması seyirciler için de güvenliği tehdit eden bir unsur. Bunu da artık yarışlarda görmek istemiyoruz” diyen UCI jüri komiseri Marien, yarışlarda beslenme bölgelerinden önce ve sonra, buna ek olarak finişten 20 kilometre kadar önceki bir alanda atık bölgeleri oluşturulacağını, atıkların planlı olarak buralara atılacağını belirtti. 

Kuralları ihlal ederek çöplerini ve suluklarını yere fırlatan sürücüleri durduracaklarını ve cezai işlem uygulayacaklarını da ekleyen Marien, atılan her suluğun doğada kaldığı sürece herhangi bir çöple eşdeğer olduğunu ifade etti.

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|27 Şubat 2019