Cyclist Türkiye

STIG BROECKX'TEN SEVİNDİRİCİ HABER VAR

STIG BROECKX'TEN SEVİNDİRİCİ HABER VAR

Geçen yıl Mayıs ayında Baloise Turu’nda kaza geçiren Loot-Soudal’ın genç Belçikalı bisikletçisi Stig Broeckx’ten gelen ilk haberler komada olduğu yönündeydi. Kısa zaman sonra takımı Lotto-Soudal da bir açıklama yaparak 27 yaşındaki bisikletçinin bitkisel yaşamda olduğunu doğrulamıştı.

Geçen yıl ile birlikte sağlığında ciddi gelişmeler gerçekleşen Broeckx, Aralık ayında komadan çıkmıştı. Şubat ayında Lotto-Soudal takım direktörü Marc Sergeant genç bisikletçiyi hastanede ziyarete gitmiş ve kendisiyle iletişim kurabildiğini açıklamıştı: “Cevap veremiyor ama ne dediğimi anlıyor.”

Geçtiğimiz Çarşamba günü 27. yaşını kutlayan Broeckx sağlığı adına ciddi bir adım daha attı. Konuyla ilgili bilgileri Broeckx’ün sevenleriyle paylaşan ailesi: “Broeckx yalnızca bilincinin açılmasıyla kalmadı, artık herhangi bir şeye bağımlı olmadan nefes alabiliyor, yiyor, içiyor ve en önemlisi konuşabiliyor.”

Aynı zamanda rehabilitasyon programının bir parçası olarak 30 dakika ve daha fazla kapalı salonda bisiklet süren Broeckx’ün, gelecek haftalarda uzun bir aradan sonra evine dönmesi bekleniyor.

Doktorların henüz tam olarak böylesi ağır bir kazadan nasıl döndüğünü açıklayamadığı Broeckx için mucize yorumu yapılıyor.

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|12 Mayıs 2017