Cyclist Türkiye

Sam Bennett Yeşil Mayo'yu istiyor

SAM BENNETT YEŞİL MAYO'YU İSTİYOR

53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Turu Yeşil Mayo favorilerindensin. TUR için kendini hazır hissediyor musun?

Elbette Yeşil Mayo’yu elde etmek beni çok mutlu eder. Öncelikle birkaç etap kazanmak için çalışacağım. Yarışı etap etap değerlendiriyorum ve gün geçtikçe sonunda nereye ulaşabileceğimi değerlendireceğim.

Hangi etaplar sana daha uygun?

Yarış sprint ağırlıklı ama tam olarak bilemiyorum. Tırmanış içeren etaplar oldukça zorlu ve dik eğim içeriyor. Birinci etabı almak için uğraşacağım. Başarabilirsem ikinci etapta yeşil formayı korumaya çalışacağım. Sonrasında tırmanışlar var. Yeşil Mayo’yu kazanmak istiyorum ama benim için etap etap değerlendirmek daha uygun. Sonunda neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Sezon sonu form seviyeni nasıl değerlendiriyorsun? Kısa bir süre önce Almanya’da Greipel ve Kittel’in önünde zafere ulaştın. Formumun zirvesindeyim diyebiliyor musun?

İyi bir form seviyesinde olduğumu söyleyebilirim. Ama diğerleri de sezon sonu yeni bir kontrat peşinde olacaklar. Öte yandan küçük bir aradan sonra ben de yarışa iyice motive olmuş durumdayım. Çetin bir yarış olacağını düşünüyorum.

Rakiplerin hakkında ne düşünüyorsun?

TUR’a katılan WT takım sayısı az. Ama bu bizim yarışın kontrolünü daha çok elimizde tutmamızı gerektiriyor. Yani zor bir yarış olacak. Birçok takım bize karşı atak yapacak. Ve dört WT takımı olması işi daha da zorlaştırıyor. Daha çok takım, hata yaptığınızda veya herhangi bir etapta işler yolunda gitmediğinde sizin için riski azaltır. Burada ise ipin elinizden bir kez kaçması yarışı telafi edemeyeceğiniz bir duruma sürükleyebilir. Bu yüzden hata yapmadan kontrolü elimizde tutmamız gerekiyor. Daha az WT takımı yarışı daha zor kılacaktır diyebilirim.

Takım stratejiniz ne olacak?

Yeşil Mayo’yu ben kovalayacağım. Gregor Mühlberger tırmanışlarda kendini gösterecektir. Genel Klasman’da Konig iddialı olacak. Takım olarak güçlüyüz. Her etapta öne çıkan bize etap galibiyeti getirecek takım arkadaşlarım olduğuna inanıyorum.

Bu yazı CYCLİST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|10 Ekim 2017