Cyclist Türkiye

Demol: Contador seneye yarışabilir

DEMOL: CONTADOR SENEYE YARIŞABİLİR

TUR 2017 stratejinizi nasıl oluşturdunuz?

Pantona genel klasmanı kovalayacak. Bu onun için üst seviyede bir sezon oldu. Bu yıl Vuelta’da koşmuştu. Edward Theuns ise sprint mayosu için yarışacak. O da oldukça iyi bir sprinter. Kısaca sekiz kişilik iyi bir takımız ve Theuns ile Pantono iki takım liderimiz.

TUR 2017 hakkında ne düşünüyorsunuz?

Takvimdeki yeri geç belli oldu. Özellikle diğer 14 takımın Çin’de bir hafta sonra koşulacak olan Tour of Guangxi’ye katılacağını düşündüğümüzde. Burada sadece dört WT takımının katılacak olması üzüntü verici. Çünkü bir WT düzenlemek kolay bir iş değil ve buna çok emek verildi. Ama sezonun bitiminde iki programı takip etmek çok zor. Takımlarda daha önce planladıkları gibi Çin’e gitti. İlk kez Türkiye Turu’na geliyorum. Eğer organizasyon hoşuma giderse, diğer tüm takımlara seneye gelmeleri için lobi yapacağımdan emin olabilirsiniz. Şu an için her şey iyi organize edilmiş durumda. Umarım böyle de biter.

TUR’un takvimdeki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nisan ayında yarış takviminin yoğun olduğu söyleniyor. Ama bence yine de nisan ayı Türkiye Turu için daha iyi bir seçim. Umarım seneye Nisan ayında düzenlenir.

Ama Ekim ayında düzenlenecek?

Bunun bugünden belli olması da iyi bir şey. Benim açımdan düzenlenecek mi düzenlenmeyecek mi diye düşünürken TUR’u yarış programıma almam mümkün değil. Takvim bugünden belliyse diğer takımlarda geçen yıl gitmedik bu yıl gidelim şeklinde düşünebilirler. Takvimdeki yeri bugünden belli olursa seneye daha çok WT takımının katılacağından eminim.

Türkiye’nin çevresinde yaşanan savaş durumları güvenlik endişesi doğurmuş olabilir mi?

Geçen yıl için bu söz konusu olabilir. Ama ben bu yıl için böyle bir endişe yaşandığını düşünmyorum.

Gelecek sezon Trek Segafredo’ya kim liderlik edecek?

Henüz Contador’un emekliye ayrıldığından emin değilim. Daha önce de böyle olmuştu. Contador’u seneye büyük turlardan birinde görebiliriz. Eğer bu gerçekleşmeyecekse takıma Pantano liderlik edecek.

Dirk Demol ile söyleşimizin tamamı Cyclist Türkiye Kasım sayımızda devam edecek.

Bu yazı CYCLİST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|10 Ekim 2017