Cyclist Türkiye

ŞEN AİLESİ AVRUPA'YI BİSİKLETLE GEZDİ

ŞEN AİLESİ AVRUPA'YI BİSİKLETLE GEZDİ

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde öğretmenlik yapan Barış ve İpek Şen çifti, biri 1,5 diğer 9 yaşında olan çocuklarını da yanına alarak 2018 yılının yazında bisikletleriyle Avrupa turuna çıktı. Avrupa bisiklet yolları ağlarından biri olan Eurovelo’15’i kullanan aile 6 ülke gezdi. Ailenin İsviçre Ren Nehri’nden başlayan yolculukları tam 48 gün sürdü. Şen ailesi 48 günde çocuklarıyla birlikte toplamda 1405 km yol kat etti.

            undefined

“Hep şenler, hep yolda” sloganıyla yola çıkan aile, tur boyunca yaşadıkları anlara ait fotoğraf ve video görüntülerini sosyal medya hesaplarından paylaşarak diğer çocuklu ailelere ve uzun tur yapmak isteyenlere ilham olmaya çalıştı.

48 günlük yolculuğun 33 gününü kamp yaparak geçiren aile, kalan 15 günde ise sosyal medya üzerinden tanıştıkları ailelerin evlerinde kaldı. Tur boyunca ailesiyle birlikte kendi eşyalarını taşıyarak pedal çeviren 9 yaşındaki Duru Şen ise bu yolculukla birlikte Türkiye’de bisikletle uzun tur yapan en küçük bisikletçi oldu.

           undefined

Avrupa turuna şehir içindeki bisiklet yollarında sürüşler yaparak hazırlandıklarını dile getiren Barış Şen yolculuklarıyla ilgili olarak; ““Amacımız, imkanlar ölçüsünde kızlarımız ile tüm dünyayı gezmek. Bu yolculuk için öğretmenlik yaptığımız Kandıra ilçesinde hazırlandık. Avrupa'nın çok uzun bisiklet yolları var. Bizim yolculuğumuz bunlardan biri olan “Eurovelo’15” yapıldı. Ren Nehri'nin kaynağından başlayarak kuzey denizine kadar 6 ülke gezdik. 6 ülkeyi gezmemiz 48 gün sürdü. 48 günde birçok insanla tanıştık ve kültürler tanıdık” dedi.

Önemli olanın insanların bisikletlileri fark etmesi ve onlara saygı göstermesi olduğunu ifade eden Şen; “Biz bu saygıyı yakalayacağız. Aileler bisikletler ile yola çıkmalı. Kocaeli bunun için uygun bir şehir. Birçok noktada bisiklet yolları var. Bunlara yeni yollarda eklenecek. Bu yolları kullanarak, trafikte olduğumuzu belli edip insanların bize saygı duymasını öğreteceğiz” dedi.

            undefined

Yaşadıkları ve tura hazırlandıkları ilçe olan Kandıra’yla ilgili olarak da konuşan matematik öğretmeni Barış Şen, Kandıra’da eskiden çok bisiklet kullanıldığını belirterek; “Kandıra trafiğin olmadığı, bisiklet kullanmak için çok güzel bir ilçe. Böyle bir bisiklet yolu ile birlikte çevredeki köy yolları birleşince önemli bir güzergahlar ortaya çıkıyor. Eskiden dedelerimiz Kandıra'nın merkezine eski bisikletleri ile gelirdi. Şimdi ise herkes araba ile geliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bisiklet kullanımını teşvik etmek için hayata geçirdiği birçok hizmet var. Bisiklet kullanarak bizler de farkındalık yaratmalıyız” açıklamasında bulundu.

Turla ilgili olarak Barış Şen’in eşi İpek Şen ise “Farklı bir tatil oldu. Yolculuğumuz 48 gün sürdü. 6 ülke gezdik. Avrupa’da bisiklet çok yaygın kullanıldığı için araç sürücüleri kesinlikle bisiklet yollarına girmiyor. Güvenli bir şekilde bisikletle yol alabiliyorsunuz. Kocaeli'nde bölünmüş yollar var. Aileler bisiklete binmeli ve çocuklarına örnek olmalı. Günümüzde insanlar teknoloji kullanımı ile bireyselleşmeye başladı. Ailecek, en güzel sportif faaliyetlerden bir tanesi bisiklet. Kocaeli de bunun için en uygun şehirlerden biri” şeklinde konuştu.

Ailenin küçük bisikletçisi Duru Şen, gezdikleri ülkeler içinde en çok İsviçre’yi beğendiğini söylerek; “Avrupa’da çıktığımız bisiklet turumuz çok güzel geçti. Ailem ile birlikte birçok ülke gezdik. Birçok insan ile tanıştım. Benim için güzel bir deneyim oldu. Yaşıtlarım bilgisayar, tablet ve telefonlarla çok zaman geçiriyor. Onlar çocuklara hiçbir şey kazandırmıyor. Dışarıdaki hayatı iyi tanımaları, özgürce koşmaları ve oyun oynamaları bence en iyisi” dedi.

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|12 Şubat 2019