Cyclist Türkiye

ŞEHİR’DEN TÜRKİYE’NİN İLK BİSİKLET  DOSTU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ

ŞEHİR’DEN TÜRKİYE’NİN İLK BİSİKLET DOSTU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ

Bilim ve Sanat Vakfı tarafından 2008’de kurulan ve Altunizade’deki 3 kampüsüyle 4800 öğrencisini dünya standartlarında eğitimle buluşturan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin tüm kampüslerini ve birimlerini bir araya toplayacağı “Dragos Kampüsü”nde yaşam başlıyor.

Kartal sahilinde, 410 dönümlük geniş ve yemyeşil bir arazi üzerinde konumlanan Dragos Kampüsü’nde, yepyeni sınıf ve laboratuvarlar, zengin bir kütüphane, yüksek kapasiteli yurtlar, spor tesisleri, farklı seçenekler sunan kafeterya ve restoranlar, alternatif sosyalleşme ve çalışma alanları bulunuyor.

Prof. Dr. Çelikcan: “Kampüs içerisinde yalnızca bisiklet kullanılacak”

Dragos Kampüsü’yle ŞEHİR’in Türkiye’nin en fazla yeşil alana sahip üniversitelerinden biri olacağını vurgulayan İstanbul Şehir Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami Çelikcan, “Şehrin içinde yer almasına rağmen yaklaşık 40 futbol sahası büyüklüğündeki bu geniş kampüste meyve ağaçlarından fıstık çamlarına uzanan çok çeşitli ağaç türleri mevcut. Deniz kenarında yer alan kampüsümüzde, çam ağaçlarının kokusu yosun kokusuna karışıyor. Böylece en çok özlemini duyduğumuz doğal, temiz ve huzurlu ortama kavuşmuş olacağız. Bu ortamı korumak ve kampüsteki karbon salınımını minimuma indirmek amacıyla, Türkiye’de bir ilke imza atarak yerleşkenin tamamını bisiklet kullanımına uygun olarak inşa ettik. Kampüs içerisindeki tek ulaşım aracı bisiklet olacak. Böylece en çevreci ulaşım yolu olan bisiklet kullanımını hem öğrencilerimiz hem de akademik kadromuz nezdinde teşvik edeceğiz” dedi.

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|05 Haziran 2017