Cyclist Türkiye

SEAN KELLY İLE 100.GIRO ÜZERİNE

SEAN KELLY İLE 100.GIRO ÜZERİNE

Cyclist: Selam Sean. Direkt bir soru; genel klasman için favorin kim?

Sean Kelly: Nairo Quintana (Movistar). Ardından geçen senenin şampiyonu Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) geliyor tabii. Quintana ve hatta tüm genel klasman iddialıları gibi Nibali’nin de ilk haftayı sorunsuz geçmesi gerekiyor.

Bu ikilinin ardındansa Steven Kurijswijk (LottoNL-Jumbo) ve Adam Yates (Orica-Scott) gibi adaylar var. Ama eğer biri Giro’yu kazanacaksa geçmesi gereken kişi Quintana olacaktır.  

Cyc: Geçen sene Kruijswijk yarışın büyük sürpriziydi. Eğer kaza olmasaydı Giro’yu kazanacak gibi duruyordu. Sence bu sene şansı nedir?

SK: Bu sene şu ana kadar oldukça sakin bir sezon geçiriyor Kruijswijk. Belki de sebebi formunun tepe noktasını Giro’da yakalamak içindir. Geçtiğimiz yıllarda da Giro’dan önce performansı çok iyi gözükmüyordu ama her zaman yukarılarda olmayı başardı.

Ama geçen sene küçük bir konsantrasyon kaybı ile meydana gelen kaza, onun bir anda Giro’yu kazanma şansının ellerinden kayıp gitmesine neden oldu. Çünkü şampiyonluğu garantiye aldığını düşündü.

Geçen seneki performansını yeniden tekrarlayabilir mi? Bu cevaplaması zor bir soru. Açıkçası geçen seneki performansını tekrarlaması yönünde bazı endişelerim var.

Ama önceden de sezon başı yüksek performans göstermeden, Giro’da iyi bir form durumu yakaladı. Kurijswijk, Giro’da her zaman iyi işler yapıyor.

Cyc: Geraint Thomas (Team Sky) Giro’ya tüm takımın desteğini alarak geliyor. Sence G potansiyel bir şampiyon olabilir mi?

SK: Bu ilginç olacak. Thomas üç haftalık turlarda Froome’yi Fransa’da desteklerken sıkı bir bisikletçi olduğunu kanıtladı. Haliyle Thomas’ın boş günü dahi olmadan son haftalara ne kadar mücadeleci girdiğini biliyoruz. Ama genellikle zaman kaybettiği kötü anları oluyor.

Bu durum Giro’da onun için çok önemli olacak. Eğer kazanmak istiyorsa bu tip anları mümkün olduğunca sınırlamalı. Büyük bir turu kazanmak için her gün hazır olmanız gerekir. G kesinlikle zamana karşıda rakiplerinden zaman çalabilir, ama diğer etaplarda büyük bir kayıp yaşarsa, iyi bir genel klasman sonucu şansı biter.

Cyc: Quintana hem Giro’yu hem de Tour’u kazanma arzusunu belirtti. Sence bu gerçekçi bir hedef mi?

SK: O gerçekten de hem Giro’yu hem de Tour’u kazanabilecek kapasitede. Geçen sene Tour’da en iyi halinde değildi (yine de üçüncü bitirdi), ama ardından Vuelta’ya gitti ve kazandı.

Dolayısıyla, hem Giro’yu hem de Tour’u aynı sezon içinde kazanmaması için bir sebep yok. Geçmişte bunu deneyen bisikletçileri gördük ama yapanı henüz göremedik; ama Quintana, buna benzer bir şeyi halihazırda gerçekleştirdi. Bence bu dubleyi başarabilecek kapasiteye sahip ve gerçekten bunu yapabilecek tek kişi de o.

Cyc: Sence bu sene Giro’nun kazananı hangi etapta belli olacak?

SK: Yarışın ilk günlerinde atak yapmak için pek çok imkan var. Sardinya Adası ve Sicilya’daki etaplar fazlasıyla yanıltıcı olacak. Yollar pek düzgün değil ve bu durum herkeste bir nebze gerilim yaratacaktır.

Etna ise korkutucu bir dağ ve yarışın henüz başı, dördüncü etapta geçiliyor. Buralarda sürprizler görebiliriz. Muhtemelen ilk etaplarda kimin kazanacağını kestiremeyeceğiz ama kimlerin kaybedeceğini anlayacağız.

Ayrıca Ada’da iklim de belirleyici bir rol oynayabilir. Eğer yağmur olursa, yollar kaygan olup, pek çok kayan bisikletçi görebiliriz.

İlk dağlık blok fazlasıyla erken başlıyor. ( dokuzuncu etap) Ama o ana kadar yarışın ne şekilde olacağını bilemezsiniz. Bazen başlardaki etaplar daha az yoğunlukta yarışılıyor, ama bu durum son zamanlarda çok nadir gerçekleşti. Normalde baştan sonra yarış çok gergin.

Erken dağlık etaplarla kimin kazanacağını göremeyeceğiz belki ama genel klasman iddialılarından bazılarının şampiyonluk umutlarını sonraki büyük dağlar gelemeden kaybettiğini görebiliriz.

Bu yazı CYCLIST tarafından yazılmıştır.|04 Mayıs 2017