Cyclist Türkiye

SAKARYA'DA DAĞ BİSİKLETİ HEYECANI

SAKARYA'DA DAĞ BİSİKLETİ HEYECANI

Sakarya Büyükşehir Belediyesi himayesinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Dağ Bisikleti MTB Cup, “Sağlıklı Bir Gelecek İçin Pedal Çevir” temasıyla 14 Mayıs Pazar günü Sakarya Üniversitesi kampüsünde bulunan dağ bisikleti parkurunda gerçekleştirildi. TRT Spor’dan da canlı yayınlanan organizasyonda genç erkek ve kadınlardan, elit erkek ve kadınlara kadar pek çok bisikletçi mücadele etti.

Yarışmanın startının verilmesinin ardından Cyclist Türkiye’ye organizasyonla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Sakarya’ya altı ay içinde üçüncü kere geldiklerini belirterek, federasyon olarak Sakarya’nın yanında olduklarını ifade etti.

“Sakarya yaptığı organizasyonlarla, bu işi başardı. Dolayısıyla Sakarya bu tip organizasyonları hak ediyor, biz de onların yanında olmak için buraya geldik. İnanıyorum ki bu organizasyonlar artarak devam edecektir.”  

2020 yılında yine Sakarya’da düzenlenecek Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası için de hazırlıkların ciddi şekilde devam ettiğini dile getiren Küçükbakırcı: “2020’nin ses getireceğine inanıyoruz. Biz şimdi altı aylık bir federasyonuz. Hedefimiz, ülkemizde ayak basmadık, yarış yapmadığımız il bırakmamak. Bu altı ay içerisinde yaptığımız çalışmalar da bunu gösteriyor. Bisiklete hız kazandırmak için geldik, inşallah bunu çok yakında katılımlarla birlikte de göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

Geçen seneye oranla eklenen teknik bölümlerle parkurun daha zorlu hale getirildiğini dile getiren Ömer Yavru ise 2020 Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası için gidilecek uzun bir yol olduğunu söyledi: “Sakarya MTB Cup, 2015’te başladı ve hızlıca kategori yükseldi. Ancak organizasyonu daha da cazip hale getirmek için bazı eklemeler yapılmalı ki, daha fazla ülkeden elit erkek ve kadın sporcunun ilgisini buraya çekebilelim. TRT’nin yayın yapması ilgiyi arttırma konusunda bir avantaj. 2020 Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası’nın da burada yapılacağını düşünürsek, o zamana kadar bazı eklemeler yapılacaktır diye tahmin ediyorum. Konuştuğum yetkililer de aynı şeyi söylediler. Şu ana kadar genel kanı sporcular ve yetkililer açısından gayet olumlu ve keyifli gözüküyor.”

Yedi turdan oluşan yarış sonucunda Elit Erkekler’de birinciliği geçen senenin şampiyonu dünya dokuz numarası Anton Sintsov elde ederken, podyumun ikinci basamağında Yunanistan şampiyonu olimpik sporcu, Antoniadis Dimitrios, son basamağında ise Ukraynalı bisikletçi Dmytro Titarenko yer aldı.

Yarış sonu açıklamalarda bulunan Rus sporcu Anton Sintsov: “Parkur çok zorluydu, ama formumun zirvesinde buraya geldim ve burada da iyi bir gün geçirip birinciliğe ulaştım” dedi.

undefined

Türk sporcular adına en iyi dereceyi dördüncülükle elde eden dağ bisikletinin önemli isimlerinden Kadir Kelleci, yarış sonu Cyclist Türkiye’ye açıklamalarda bulundu. Hafta içi Ankara Turu’ndan gelmiş olmasının kendisinde yorgunluk yarattığını dile getiren Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonlarından Kadir Kelleci sözlerine: “İstanbul-Arnavutköy yarışından beri dizimde bir ağrı var. Henüz çözemedim, teşhis için ara zaman da yok. O yüzden kontrollü gitmeye çalıştım ama elimden geleni de yaptım. Hedefim ilk üçtü, olmadı ama dördüncülük de gayet iyi bir sonuç” diyerek devam etti ve ekledi, “Her ne kadar yarış koşmak da istesek, elit sporcular olarak bizler kürsü göremeyince psikolojik olarak kötü oluyoruz. Aslında formum çok iyi, birinci olan sporcuyla aramızda üç dakika vardı. O dünya dokuzuncusu, ikinci olan Dimitrios Yunan şampiyonu. İki tur bile onlarla savaşmak bizim için güzel bir şey.”

Hedefinin 2020 Tokyo Olimpiyatları’na gitmek olduğunu belirten Kadir Kelleci: “Şu an ülke sıralaması olarak 32'inci sıradayız. Ben de 47'nciliğe kadar yükseldim. Bu müthiş bir şey, daha önce bunu başaran bir Türkiyi sporcuların arasında bunu başaran bir Türk sporcu olmamıştır. Bunu 2020’ye kadar istikrarlı bir şekilde taşımam gerekiyor.  Arkadan gelen sporcuların da puan anlamında bana takviye yapması lazım. Bizim 2020’ye bir şekilde gitmemiz gerekiyor. Ciddi anlamda hem ülke hem takım hem de bireysel olarak çok büyük emek sarf ediyoruz. Biz bunu hak ediyoruz.” diyerek cümlelerini noktaladı.

Kadınlar yarışında ise milli sporcumuz Esra Kürkçü elit bayanlarda bronz madalyanın sahibi oldu.

Bu yazı ERMAN ÖNER tarafından yazılmıştır.|15 Mayıs 2017