Cyclist Türkiye

SAGAN’IN İNİŞ TEKNİĞİ AERODİNAMİKLİK AÇISINDAN EN İYİSİ

SAGAN’IN İNİŞ TEKNİĞİ AERODİNAMİKLİK AÇISINDAN EN İYİSİ

Hollanda’daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nde, Profesör Bert Blocken önderliğinde yapılan çalışma ile bisikletçilerin daha hızlı inişler için kullandığı pozisyonları incelenerek hangisinin daha etkili olduğuna bilimsel bir yanıt getirildi.

             undefined

Chris Froome’un, 2016 Tour de France’ın 8. etabında yaptığı iniş sırasında ortalama 62.5 km/h ve maximum 90.9 km/h hıza ulaşması üzerine pek çok kesim, Froome’un iniş sırasında bisiklet üzerindeki konumunu “üstün aerodinamik iniş pozisyonu” olarak adlandırdı. Yarış sonrasında bunun mümkün olup olmadığıyla ilgili mailler aldığını belirten Bert Blocken, konunun derinlemesine araştırılması gerektiğine karar verdi.

Blocken ve öğrencilerinin, rüzgar tüneli testi ile simülasyonlar aracılığıyla hesaplamalı akışkanlar testini uyguladığı çalışma kapsamında beş bisikletçinin iniş tekniği aerodinamik fayda açısından incelendi.

             undefined

Araştırma kapsamında Chris Froome, Peter Sagan, Vincenzo Nibali, Fabian Cancellara, Marco Pantani’nin yarışlar sırasındaki iniş pozisyonları incelendi. Rüzgar tüneli ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği testleri sonucunda elde edilen veriler, Peter Sagan’ın üst boruya, ağırlığını her yöne eşit olarak dağıtacak şekilde uzandığı pozisyonun (top tube safe) iniş için en aerodinamik teknik olduğu kanısına varıldı.

              undefined

Chris Froome’un Sagan’a benzer şekilde ağırlık merkezini ön tarafta toplayarak bisikletin üst borusuna yerleştiği konum ise hızlı bir iniş için dördüncü en iyi pozisyon oldu.

Aerodinamiklik bağlamında en kötü pozisyon ise Cancellara’nın “back upwards” olarak kayda geçen, sele üzerinde oturur vaziyette dik olarak konumlandığı pozisyon oldu.

 

Çalışmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|07 Şubat 2019