Cyclist Türkiye

PİST BİSİKLETİ DÜNYA ŞAMPİYONASI

PİST BİSİKLETİ DÜNYA ŞAMPİYONASI

Elit kadın scratch yarışıyla başlayan Pist Bisikleti Dünya Şampiyonası’nda birinci günün ilk mücadelesinde zafer, pistin iddialı isimlerinden Hollandalı Kirsten Wild’ı geçerek şampiyonluğa uzanan Britanyalı sporcu Elinor Barker’ın oldu. Pist bisikletinde iki dünya, dört de Avrupa şampiyonluğu bulunan Barker, günün sonunda evine altın madalyayla dönen isim oldu.

undefined

Yarış sonrası “Çok iyi hissediyorum, bu gerçekten harika” şeklinde konuşan Barker, yaptığı son sprintle Kirsten Wild’i geride bırakmayı başardı. Hollanda’nın güçlü ismi Wild’in ikinci olduğu müsabakada Belçikalı sporcu Jolien D’hoore üçüncülüğü elde ederek bronz madalyanın sahibi oldu.

undefined

40 turdan oluşan ve sporcuların birlikte start aldığı elit kadın scratch yarışında sona yaklaşırken meydana gelen kazada pek çok sporcu yaralandı. Sprint finişe doğru giden grubun büyük bir kısmının karıştığı kaza, yarışta dengeleri değiştiren olay oldu. Yarış sonrası pist zeminin de zarar görmesi sonucu bir sonraki elit kadın takım yarışının startı gecikmeli olarak verildi.

undefined

Yarış anında kaza olduğunu fark etmediğini söyleyen şampiyon Barker, “ dürüst olmak gerekirse yarış sonuna kadar kaza olduğunu anlamadım. Bir şeylerin olduğunu fark ettim, patlama sesi gibi bir şey duydum ancak o an çok da fazla bir şey duyamıyor ve anlayamıyorsunuz. Bu yüzden bir tur atıncaya kadar ne olduğu bilemedim. Kaza sonrasında herkesin ayağa kalkabildiğini gördüm, umarım herkes iyidir.” şeklinde konuştu.

undefined

Scratch yarışının ardından start alan elit kadın takım pursuit yarışında ikili kadın takımları karşılıklı olarak start aldı. Almanya –ABD, Kanada – Belçika, Britanya – Yeni Zelanda ve Avustralya – İtalya takımlarının karşılıklı start aldığı yarışta Avustalya, 4.14.915 ile takım olarak şampiyonluğu elde ederek altın madalyanın sahibi oldu. +0.703 saniye farkla ikinci olan Büyük Britanya’nın ardından +4.150 ile Yeni Zelanda üçüncülüğü elde etti.

undefined

Elit kadın takım sprint yarışında da yine Avustralya 32,492 saniyeyle altın madalyanın sahibi olurken, Rusya ikincilikle gümüş, Almanya üçüncülükle bronz madalyayı evine götüren ülke oldu.

undefined

Kadın takım pursuit yarışının ardından erkek takım startının verildiği müsabakada, Almanya – İsviçre, Kanada – Polonya, Büyük Britanya – Danimarka, Avustralya – Yeni Zelanda takımları karşılıklı start aldı. Takım pursuit yarışını erkek takım klasmanında da Avustralya kazandı. Büyük Britanya’nın ikinci oduğu yarışta Danimarka üçüncülükle bronz madalyanın sahibi oldu.

undefined

Erkekler sprint yarışında ise Hollanda 42,574 saniyeyle şampiyonluğa ulaşırken, Fransa 43,358 saniyeyle ikinci, Rusya 43,388’le üçüncülüğe ulaştı.

Sonuçların tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|28 Şubat 2019