Cyclist Türkiye

ONU YALNIZCA TANRI YARGILAYABİLİR

ONU YALNIZCA TANRI YARGILAYABİLİR

Milan - Sanremo'nun 97'nci edisyonunu dramatik şekilde kazandıktan sonra, o dönem 24 yaşında olan Filippo Pozzato, İtalyan bisikletinin yeni yıldızı oldu. Tıpkı Veronalı Damiano Cunego gibi 1981 doğumlu Pippo uzun süre tifosilerin gözünde 'geleceğin büyük klasikçisi' unvanını korudu. Pozzato 2006'daki La Primavera galibiyetinin ardından, Tirreno - Adriatico genel klasmanı ve Omloop Het Volk gibi yarışlarda da zafere ulaştı. Ancak Filippo Pozzato'nun kariyer satır başı 2012 Tour of Flanders'ta bu sefer dramatik şekilde Tom Boonen'a kaybetmesi ile yazıldı. Yıllar içinde formunda düşüşler olsa da Pozzato göz alıcı bisikleti ve sürekli güncel sosyal medya hesabıyla her daim İtalyan bisikletinin popüler oğlanı olarak kaldı.


Tour of Antalya öncesi bir araya geldiğimiz "Maestro" lakaplı Pippo Pozzato, dövmeleri, spor arabaları ve eğlenceli kişiliği ile bisikletin yaramaz çocuğu. Yaramaz çocuğun bu sezon ulaşmak istediği oyuncak ise 'Pozzato Efsanesi'ni yaratan yarış Milano - Sanremo olacak.

undefined

36 yaşındaki İtalyan döneminin en sempatik bisikletçilerinden biri

"Tirreno - Adriatico'nun ardından Milano - Sanremo'da iyi bir iş çıkarmak istiyorum. Umarım Mart ayı geldiğinde bacaklarımda o güce sahip olurum."

Pozzato, hedeflerine ulaşma yolunda Tour of Antalya'nın kendisine yardımcı olacağından emin. "Buraya gelmek özellikle antrenman anlamında benim için çok iyi oldu. İlk kez düzenlenecek olmasına karşın Tour of Antalya''da yarışmak, özellikle antrenman anlamında benim için sezona iyi bir hazırlık olacak. Umarım hava da iyi seyreder ve sıkı sürüşler gerçekleştiririz."


Pozzato, takımı Wilier - Triestina'nın hedefini genç İtalyan sprinter Jakup Mareczko'yla etap galibiyetine ulaşmak olarak açıklıyor. "Burada takım için çalışacağım. Spirnterimiz Mareczko buraya kazanmak için bulunuyor. Kendime gelecek olursak, açıkçası çok emin değilim, çünkü etaplar pek de düz sayılmaz. Dağlık etapların olması sezon başı olması itibariyle iyi olacaktır ama umarım beni çok zorlamazlar."

undefined

 Pippo ve meşhur dövmesi: "Only God can judge me"

Pozzato spot ışıklarının her zaman kendine döndüğü bir isim olsa da geçmişte çalkantılı zamanlar yaşamadı değil. Mapei, Fasso Bartoli, Liquigas ve Lampre - Merida gibi ikonik takımların formasını giyen Pozzato, 2012 yılında yasaklı doktor Michele Ferrari ile çalıştığı için üç aylık bir ceza aldı.


Geçmişe bir perde çektiğini söyleyen Pozzato'nun gelecek planları arasında bir İtalyan bisiklet takım kurmak var. "Kariyerimi noktaladıktan sonra bisiklet takımı kurmaya çalışacağım. Küçük bir takımla başlayıp, onu en üst seviyeye kadar taşımak en büyük hayalim. İtalya bunu fazlasıyla hak ediyor."


Pozzato iyisiyle ve kötüsüyle ışıltılı bir kariyerin sonuna doğru geliyor. Daha fazlasını yapabilecek yeteneğe sahip miydi? Kesinlikle! Zira bunu geçmişte cyclingnews.com'a verdiği bir röportajda kendi de kabul ediyor; "Yeteneğimi heba ettim." Ancak Pozzato bu duruma dair herhangi bir pişmanlık duymuyor. Keza İtalyan yıldız bu konudaki sorumuzua sırtındaki dövme ile yine kendine has bir şekilde cevap veriyor: "Beni yalnızca tanrı yargılayablir."

undefined

Filippo Pozzato bu sezon Wilier'in Giro'nun 100'üncü yıl dönümüne atıfla bulunarak sınırlı sayıda ürettiği Wilier Ramato Cento10AIR ile yarışıyor. Cento10 all rounder bisikletçiler düşünülerek üretilmiş, aero bir bisiklet olarak ön plana çıkıyor

Bu yazı ERMAN ÖNER tarafından yazılmıştır.|23 Şubat 2018