Cyclist Türkiye

MUSTAFA SAYAR YENİ TAKIMINI BULDU

MUSTAFA SAYAR YENİ TAKIMINI BULDU

Torku Şekerspor gelecek sezon planlarını açıkladığında gelenler kadar gidenler de merak konusuydu. Dört yeni sporcunun 2018 kadrosuna katıldığını facebook sayfasından açıklayan takım üç sporcusuyla da yollarını ayırdı. Bu isimler; Sinan Onat Yılmaz, Hikmet Erdoğan ve Mustafa Sayar’dı. İlk iki isim Türk bisiklet severler için biraz yabancı gelebilir. Öyle ki takımın genç sporcuları Sinan Onat (19) ve Hikmet geçtiğimiz sezon yeterince fırsat bulamamış, genellikle yurt içindeki düşük seviye yarışlarda pedal basmışlardı. 28 yaşındaki Mustafa Sayar ismiyse kazandıkları ve kaybettikleriyle yalnızca ülke bisiklet gündeminde değil, dünya bisiklet gündeminde de uzun uzadıya tartışıldı.

Torku’dan ayrılması üzerine sorularımızı yanıtlayan Mustafa Sayar söze gelecek sezon yola Sakarya Büyükşehir Belediyesi – Salcano takımı ile devam edeceğini söyleyerek başlıyor. 2020 Dağ Bisikleti Maraton şampiyonasının ev sahipliği hakkını alan kentte bisiklet adına uzun süredir yatırımlar mevcut. Bu yatırımın son ayağı ise kendini Mustafa Sayar transferiyle gösteriyor. Uzun süredir yol bisikletinde mücadele eden Sayar’a dağ bisikleti ağırlıklı bir takımda nasıl bir rol üstleneceğini soruyoruz. “Kariyerimde bazı değişiklikler yapmaya karar verdim. Ben dağ bisikleti temelli yetişmiş bir sporcuyum. Önümüzdeki sezon itibariyle de tekrar dağ bisikleti branşında yarışacağım. Dağ bisikleti ve tekrardan başarıl olmak önceliğim olacak”

Takımın 2020 hedeflerinden söz açan Sayar, o zamana kadar çalışmalarını hem dağ hem de yol bisikletinde ulusal ve uluslararası yarışlara katılarak sürdüreceğini belirtiyor ve hedefini 2020’deki maraton şampiyonası olarak açıklıyor. Sayar, Sakarya takımının hedefine ulaşmada kendisine yardımcı olacağından ise oldukça emin: “Uluslararası takvimi iyi olan bir takım Sakarya. Takımda Anton Sintsov gibi de tecrübeli ve başarılı bir dağ bisikletçisi olacak. Bu hepimizi olumlu yönde etkileyecektir”

 Son iki sezonu sakatlıklarla geçiren Mustafa Sayar uzun süredir formasını terlettiği Torku’dan ayrılmayı ilk başlarda hiç beklemediğini itiraf ediyor ve ekliyor, “Torku’daki antrenörümüz 2018 planları yaparken geçirdiğim sakatlıklar nedeniyle gelecek sezon hazırlıkları dahilinde kendimi çok zorlamamamı söylemişti. Hatta takımla sözleşme dahi imzalamıştık 2018 için.”

Sayar’a yolların ayrılması noktasında sunulan gerekçe ise son iki yıldaki performansı olmuş. Alınan kararda 2013 yılındaki pozitif testin de etkisi olduğunu söyleyen Sayar, sözlerine Torku’daki güven problemine vurgu yaparak devam ediyor. “Torku’da maalesef sporcu olarak hiç rahat değildim. Üzerimde büyük bir baskı vardı. Sakatlıklar nedeniyle şanssız iki sezon geçirdim. Telafi şansını bana vermemeleri pek etik olmadı benim açımdan. Ama belki de böylesi daha iyidir. Farklı hedefler ve yeni projeler içinde bulunmak beni ekstra motive ediyor.”

Mustafa Sayar’ın şanssız olarak nitelendirdiği iki sezonun ana problemiyse bel fıtığı olmuş. Bel fıtığı tamamen geçen bir sakatlık olmamasına karşın Sayar, ameliyatlardan sonra kendini daha iyi hissettiğini söylüyor. “Daha dikkatli ve kaslarımı daha güçlendirerek yola devam edeceğim. Beni bariz bir şekilde engelleyen ve performansımı bozan bir sakatlıktı bel fıtığı. Artık kendimi bu engelden kurtulmuş hissediyorum.”

İki yıllık süreçte yarışlara katılamamanın kendini mental anlamda da zorladığını ifade eden Mustafa Sayar geçmişteki doping olayından sonra kendisine hala ön yargı ile bakıldığından dert yanıyor ve esas sorunun bisiklet sporunun yönetiminde olduğunu vurguluyor.

Her şeye rağmen 28 yaşındaki Mustafa Sayar gelecekten oldukça umutlu. “Önümüzdeki yıllarda hem dağ hem de yol bisikletinde büyük hedefler için yarışabilecek potansiyeli ve gücü kendimde görüyorum.”

Mustafa Sayar ile kısa kısa…

Ahmet Örken üzerine:  Güzel bir sezonun ardından Ahmet için isabetli bir karar.

Genç sporcular: Ülkemizde yetenekli sporcular var. Kendilerini göstermeleri halinde onlar da yurt dışına gidebilir.

Türk Bisikleti: Ülkemizde yol bisikleti adına yeni oluşumlar ve yeni takımlar olmazsa gelecekte bir ilerleme olacağını düşünmüyorum.

Doping konusu: Daha önce de söylediğim gibi bu konuda hep yalnız bırakıldım.   

Torku ve Pro – Continental: Yıllardır kıta takımı seviyesinde yatırımlar yapılarak bir seviyeye gelindi. Ancak bu konuda yeterli sponsorluk desteği alamadıklarını düşünüyorum.

Bu yazı ERMAN ÖNER tarafından yazılmıştır.|01 Aralık 2017