Cyclist Türkiye

MİLLİ TAKIMA YENİ MENAJER: KAİRAT BAİGUDİNOV

MİLLİ TAKIMA YENİ MENAJER: KAİRAT BAİGUDİNOV

Alanya’da geçtiğimiz günlerde uluslararası yarış heyecanının yaşandığı sırada Astana City takımının sportif direktörü olan Kairat Baigudinov’un milli takımın genel menajerliğe görevine getirildiği duyuruldu. Yarışı yerinde takip eden Cyclist Türkiye, organizasyon sırasında orada bulunan Baigudinov’la konuşarak milli takımdaki görevini ve gelecek planlarını sordu.

Milli takıma geliş hikayesini; “Federasyon başkanı Erol Küçükbakırcı, Türkiye’de bisiklet sporunu geliştirmek için federasyon bünyesinde bazı yapısal değişikliklere gidileceğinden bahsetti. Bu noktada bana da bisiklet federasyonundaki bu yapısal değişikleri organize etmek konusunda görev alıp alamayacağımı sordu. İlk görüşmemizde kendisine direkt olarak net bir cevap vermedim, çünkü kafamda bir şeylerin netleşmesi gerekiyordu. Ancak bir sonraki görüşmemizde, federasyon olarak önümüzdeki sezon neleri hedefledikleri hakkında konuştuk ve bana özellikle 2020 Tokyo Olimpiyatlarına önem verdiklerini anlattı. İşte bu noktada hedeflerimiz uyuştu ve genel anlamda Türkiye’de federasyon bünyesindeki tüm kulüplerde, bu kulüplerin ve bunlara bağlı sporcuların geliştirilmesi için yapısal değişiklikler yapabilmek adına birlikte çalışmak benim bu görevi üstlenmek için sebebim oldu” olarak aktaran Baigudinov, milli takımın mevcut durumuyla ilgili olarak da konuştu.

                  undefined

Kendisi de 1999 ve 2005 yılları arasında profesyonel olarak yol yarışı koşmuş eski bisikletçi olan Kairat milli takımla ilgili olarak, “Aslında bu göreve geleli sadece birkaç gün oldu. O yüzden sporcular ve takım hakkında genel bir yorum yapabilecek kadar gözlem yapma fırsatım henüz olmadı. Yine de yarış boyunca gördüğüm kadarıyla bazı sporcularla ilgili yaptığım çıkarımlar doğrultusunda bir şeyler söyleyerek o gün için genel bir değerlendirme yapabilirim. Dünkü yarışta örneğin (Grand Prix Gazipaşa), Salcano Sakarya sporcusu Ahmet Örken yarışı çok güzel bir pozisyonda tamamladı. Bu, uluslararası alanda güzel puanlar alabilmek için önemliydi ve o bunu başardı. Ancak yine de özellikle uluslararası alanda seviyenin artırılması, geliştirilmesi gerekiyor. Yine de resmin tamamını görmek için yeterli vaktim olmadı. Ancak bu yarışta gördüklerime dayanarak bir yorum yapmaya çalışıyorum.

Öte yandan milli takımlar zaten o ülkedeki en iyilerin toplandığı takımlardır. Ülkenin ulusal şampiyonasında ya da Avrupa şampiyonalarında yarışan ya da yarışabilecek kapasitede olanların bir araya getirildiği takımlardır. Bu yüzden Türkiye’deki milli takım da zaten en iyilerden oluşuyor, benim hedefim sadece bu seviyeyi daha ileri taşımak.” şeklinde konuşan Kairat, Kazakistan milli takımı ile Türk milli takım arasında benzerliklerin de ve farklılıkların da olduğunu, ancak kesin olarak yorum yapılabilmesi için daha uzun süre gözlem yapılmasını gerektiğini belirtti. Öte yandan her iki takım için de hedeflerinin eşit olduğunu söyleyen Kazakistan’lı sportif direktör, “Sonuçta biz de Müslüman bir ülkeyiz, bu bizim ortak noktamız. O yüzden burada ve Türk Milli Takımı’nın bir parçası olacağım için çok mutluyum.  İleriye baktığımda gördüğüm tek şey Tokyo Olimpiyatları. Bunun için de sıkı çalışmaya ve işbirliğine ihtiyacımız var.” dedi.

Alanya’da iki gün boyunca gerçekleştirilen uluslararası yarışlarla ilgili olarak da konuşan milli takımın yeni genel menajeri Kairat Baigudinov, “Yarış harikaydı, gerçekten organizasyon olarak mükemmel bir iş var burada. Geçekten üst seviyelerde bir organizasyon ve UCI kategorisinde önemli puanlar sağlayan da bir yarış. Dört yıl önce buraya geldiğim ilk zamanı hatırlıyorum. Organizasyon sahibi Kemal Bey beni ve takımım Astana’yı davet ettiğinde, buraya gelip nasıl bir yarış olacağı üzerine düşünüp yolla ilgili koşulları test etmek için sürüşler yapmıştık. Otellerin hangi seviyede olacağını bile düşünmüştük. Şimdi Kemal Bey’in bu fikri gerçekleştirmesine ve ortaya böyle mükemmel bir iş çıkarmasına çok seviniyorum. Bugün burada üste seviyede uluslararası bir organizasyonun nasıl yapılabileceğini ve çok sayıda takımın nasıl bir araya getirilebileceğine şahit oluyoruz. Gerçekten çok mutluluk verici. “ dedi.

 

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|12 Şubat 2019