Cyclist Türkiye

MICHAEL GOOLAERTS'A VEDA

MICHAEL GOOLAERTS'A VEDA

Paris – Roubaix’nin, 29’uncu pavé sektörünün ikinci yarısında hareketsiz halde yerde yatan Verandas Willems-Crelan bisikletçisi Michael Goolaerts’ın sağlık durumu hakkında dün geceye kadar kesin bir bilgi yoktu. Goolaerts’a dair bilinenler ise 23 yaşındaki Belçikalı bisikletçiye kaza anında kalp masajı yapıldığı ve sporcunun solunum cihazına bağlanarak ambulans helikopter ile Lille'deki hastaneye kaldırıldığıydı.

Yarış sonrası Sporza’ya konuşan takım direktörü Michiel Elijzen şunları söyledi: "Hemen Michael'ın yanına geldim, doktor da çok kısa bir süre sonra olay yerindeydi. İlk andan itibaren bir şeylerin çok ciddi olduğu görünüyor, ama doktorlar iyi bir iş çıkardılar. Yapılan tüm müdahaleler sonrası onu yaşama döndürdüler."

Elijzen, takımdaki diğer sporcuların, Cyclo-cross şampiyonu Wout van Aert de dahil olmak üzere, yarış esnasında Goolaerts’ın durumunun ciddiyetinden sporculara söz edilmediğini ekledi. "Takım, Michael'ın kötü bir biçimde düştüğü bilgisine sahipti, ama durumun ciddiyetini onlarla paylaşmama kararı aldık." 

Bu akşam ise Twitter'dan Verandas Willems-Crelan ekibi takipçileriyle şunları paylaştı: “Michael Goolaerts'ın sağlık durumuna dair henüz bir güncelleme yok. Durumunda bir güncelleme beklediğimizden dolayı spekülasyondan kaçınılmasını rica ediyoruz. Düşüncelerimiz şimdi ailesi ve arkadaşları ile. Nazik mesajlar için teşekkür ederiz. ”

Takımın sosyal medya hesabından yapılan ikinci bir açıklamada ise Belçikalı bisikletçinin Lille’deki hastanede saat 22:40’ta yaşama veda ettiği açıklandı.

“Tasavvur dahi edilemeyecek bir üzüntü ile sporcumuz ve dostumuz Michael Goolaerts’ın hayata veda ettiğini bildirmeliyiz. Her zaman düşüncelerimizde tutacağımız Michael, Pazar akşamı saat 22:40’ta Lille’deki hastanede aile üyeleri ve sevdiklerinin gözetiminde yaşama veda etti. Hiçbir tıbbi yardımın fayda sağlamadığı Michael kalp durması sonucu yaşamını yitirdi.

“Bu aşamada daha fazla bilgiyi, sporcunun yakınlarının bu korkunç kayıp ile başa çıkabilmesi adına paylaşmak istemiyoruz. Yakınlarının mahremiyetine saygı duyduğunuz için şimdiden teşekkür ederiz.”

undefined

Michael Goolaerts, 2013 yılında stajyer olarak Veranda's Willems-Crelan ekibine katılmış ve 2014 yılında takım ile profesyonel kontrat imzalamıştı. 2016 yılının sonlarında Lotto Soudal'da da stajyer olarak görev alan Belçikalı bisikletçi kariyerine 2017'de Veranda'nın Willems-Crelan ile devam etti.

2018 yılında 20 yarış günü geçirmişti. Geçtiğimiz hafta kariyerinde ilk defa Tour of Flanders’ta da yarışan Goolaerts tek günlük Belçika klasiğini tamamlayamamıştı.

Goolaerts'ın kaza nedeniyle mi kalbinin durduğu yoksa kalbinin durduğu için mi kaza yaptığı ise henüz bilinmiyor. Genç Belçikalı bisikletçinin ölümü akıllara iki yıl önce de bir başka genç Belçikalı Daan Myngeer'ın Criterium International’da kalp krizi geçirmesi sonucu, kaldırıldığı hastanede iki günlük yaşam savaşının ardından henüz 22 yaşında hayata gözlerini yummasını getirdi.  

Bir başka Belçikalı bisikletçi Antonie Demoite ise Team Wanty - Gobert adına Gent - Wevelgem'de yarışırken, motosikletin kendisine çarpması sonucu 25 yaşında hayatını kaybetmişti.  

Bisiklet dünyası da üzüntülerini sosyal medya mesajlarıyla dile getirdi:

undefined

@BORAhansgrohe ekibinin tüm düşünceleri ve duaları Michael Goolaerts'le birlikte. Çok üzücü bir haber ...

undefined

Tüm akşam en iyisini umdum ama en kötüsünden korktum... Michael'ın ailesine, arkadaşlarına ve takımına güç diliyorum. En iyi dileklerimle, huzur içinde uyu Micheal

undefined

Yıkıcı bir haber. Michael Goolaerts'ın ailesi, arkadaşları ve takımına en içten başsağlığı dileklerimizle.

undefined

Çok üzücü. Ailesinin hissettiği acıyı hayal dahi edemiyorum.

Bu yazı ERMAN ÖNER tarafından yazılmıştır.|09 Nisan 2018