Cyclist Türkiye

KUMLUCA-FETHİYE ETABINI BORA HANSGROHE TAKIMINDAN SAM BENNETT KAZANDI

KUMLUCA-FETHİYE ETABINI BORA HANSGROHE TAKIMINDAN SAM BENNETT KAZANDI

VESTEL TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ OLAN BEYAZ MAYO İSE TÜRK MİLLİ TAKIM'NDAN ONUR BALKAN'DA KALDI

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'unun 206 kilometrelik Türk Hava Yolları Kumluca - Fethiye etabını Bora Hansgrohe takımından Sam Bennett 6 saat 2 dakika 6 saniye ile .kazandı.  Bennett böylece yarın koşulacak Spor-Toto 128 kilometrelik Fethiye - Marmaris etabında Turkuaz Mayoyu giyecek. Türk Mili Takımından Ahmet Örken ise büyük bir başarı göstererek etaba ana grupla ve aynı zaman farkı ile sekizinci olarak girdi. Saat 11.33'de Kumluca şehir merkezinden Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahit Küçükyılmaz'ın damalı bayrağı sallamasıyla 101 bisikletçi zorlu etaba başladı. Bir önceki etaba nazaran daha sıcak, ancak zaman zaman hafif rüzgarlı olan etabın ilk kilometreleri toplu gidildi.

ÜÇ BİSİKLETÇİ KAZADAN ÖTÜRÜ START ALAMADI

Dün Kemer finişine çok az kala yaşanılan kaza sonrası  Caja Rual'dan Hector Saez, Gazprom Rusvelo takımından Aleksandr Porsev ile WB Veranclassıc Aqalıty Protect Takımından Justın Jules start alamadı. Böylece Türk Hava Yolları Kumluca-Fethiye etabı 101 bisikletçinin katılımı ile koşulmaya başlandı.

 

VESTEL TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ ONUR BALKAN'DA KALDI (BEYAZ MAYO)

43'üncü kilometre geçilirken etabın ilk prim kapısı da geride bırakıldı. Türk Milli Takımından Onur Balkan yine güçlü pedallar önünde primi kazanan sporcu oldu. Böylece Fethiye - Marmaris etabında da Onur Balkan Türkiye Güzellikleri mayosu (Beyaz) giymeye hak kazandı. Bu prim kapısında ikinciliği Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco, üçüncülüğü de Astana'dan Sergeı Chersnetskı elde eti.

 

TÜRK HAVA YOLLARI TIRMANIŞ PRİMİ (DAĞLARIN KRALI - KIRMIZI MAYO)

59'uncu kilometrede gerçekleşen Türk Hava Yolları Tırmanış Prim (Dağların Kralı-Kırmızı Mayo) kapısını ilk geçen Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco oldu. Onur Balkan bu prim kapısını da sprint'te olduğu için ikinci geçme başarısını gösterdi. Bu arada kaçış grubu ile, ana grup arasındaki zaman farkı 3 dakika 16 saniye olarak ölçüldü.

 

ALKIŞLAR BİR KEZ DAHA ONUR BALKAN'A

Etabın başından bu ana kadar dünkü performansının üstüne çıkan Türk Milli Takımı'nın genç yıldızı Onur Balkan her geçen dakika müthiş bir güçle pedal çevirerek sürekli ön grupta kalmayı bildi. 107'inci kilometre geçilirken Onur'la birlikte, Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco, ve Soul Brasıl Pro Cyclıng'dan Murilo Affonso Ferraz'da bulunuyordu. Yeni zaman farkı ise Onur'un adına gerçekten alkışlanacak bir farklılıkta idi: 4 dakika 8 saniye net. Uzun süre ön gruptaki üçlü bu zaman farkını korudu. Ancak üçüncü prim kapısına gelene kadar rampa çıkışlarında ve karşıdan gelen rüzgarla zaman 3 dakikaya indi.

 

TÜRK HAVA YOLLARI İKİNCİ TIRMANIŞ PRİMİ İLE KIRMIZI MAYO MIRCO MAESTRI'NİN

Etabın ikinci tırmanış prim kapısını ilk geçen Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco oldu. Soul Brasıl Pro Cylıng'dan Murilo Affonso Ferraz ikinciliği, üçüncülüğü de Türk Milli Takımından Onur Balkan aldı. Böylece ilk günkü Tırmanışların galibi olan Bardıanı CSF Takımından Enrico Barbin kırmızı mayoyu, Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco'ya teslim etti. Saınt Nicholas Kilisesi'nin kalıntılarının bulunduğu 117'inci kilometre geçilirken yeni zaman farkı 2 dakika 50 saniye idi. Yani bu da şu demek oluyordu, son sprint primi olan 159'uncu kilometreden önce kaçış grubu artık ana gruba yakalanacak demekti. Zira yeni zaman farkı 2 dakika olarak ölçüldü. Nitekim 124'üncü kilometrede öndeki üçlüden kopan Onur Balkan ana gruba yakalanmış oldu. Ancak Onur bu yakalanışına rağmen, görevini gönül rahatlığıyla yapmanın haklı gururunu yaşıyordu

 

PEDAL PEDALA DOKUNDULAR VE KAZA OLDU

Kınık'a girilirken öndeki iki bisikletçi, Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco ve Soul Brasıl Pro Cyclıng'dan Murilo Affonso Ferraz tempolarının düşmesi beklenirken, aksine karşıdan gelen rüzgara rağmen hızlandılar. Fark ön grupla 2 dakikanın üstüne çıkmaya devam etti. 129''uncu kilometre bu şekilde geçildi. Ancak ana grupta bu esnada beklenmedik bir kaza yaşandı. Andronı Sıdermec Bottecchıa takımından  Marco Frapportı ile Astana Takımından Sergei Chernetski pedal pedala geldi ve kaza oldu. Sergei yaralandı ve ambulansa alınıp hastaneye kaldırıldı. Böylece yarışan bisikletçi sayısı da 100'e düştü. Ön grupla, ana grup arasındaki zaman farkı ise 1 dakika 37 saniyeye kadar indi. Enteresandır öndeki ikili zaman farkını indirdikten sonra yeni tempo yapmaya başladı. Bu kez de ana grubun temposu düştü, fark 3 dakikaya doğru yelken açtı. Bu zaman farkı ise 140 kilometre geride kalırken ölçüldü.

 

TURKUAZ MAYO SAKLANARAK GELİYOR

Dünün etap galibi olarak Turkuaz mayoyu (Genel Ferdi Klasman birincisi) Bora Hansgrohe Takımı'ndan Sam Bennett ise etabın başından bu yana ana grubun içinde kah saklanarak, kah hafif tempo yaparak finişe diri olarak gelmeyi tercih etti.

 

YOLLARDAKİ İLGİ

Fethiye'ye yaklaşılırken, yollardaki kalabalıkta ilgi çekiciydi. Ellerinde Türk bayrakları ile bisikletçilere moral kaynağı olan halk, Türk bisikletçilerini ön grupta görünce daha da keyifli anlar yaşadı.

 SALCANO SPRINT PRİMİ'DE MIRCO'NUN

160'ıncı kilometre geride kalırken, etabın son sprint kapısı da geçildi. Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco Salcano Sprint primini kazandı. İkinciliği Soul Brasıl Pro Cyclıng'dan Murilo Affonso elde etti. 168'inci kilometre geçilirken öndeki ikili yine farklı bir tempo ile Fethiye'ye doğru pedal basıyordu. Bu defa yeni zaman farkı 1 dakika 45 saniye olarak verildi.

 VE BEKLENEN KENETLENME GERÇEKLEŞTİ

Finişe 17 kilometre kala beklenen buluşma gerçekleşti. Önde giden iki bisikletçi artık güçleri tükenince ana grupla birleşti. Yine öndeki ikiliyi oluşturan Bardıanı CSF takımından Maestri Mırco ile, Soul Brasıl Pro Cyclıng'dan Murilo Affonso büyük bir iş çıkarmış oldular. Şimdi gözler ana grupta yer alan müthiş sprinterlere çevrildi. Son 10 kilometreye girildiğinde artık yavaş yavaş kıpırdanmalara tanık olduk. Herkes birbirini kontrol ediyordu. Turkuaz Mayoyu taşıyan Sam Bennett ise sakin bir pedal basışla Fethiye'ye doğru gelmeye başladı ana grubun içinde.

Ve tıpkı dünkü gibi toplu bir finişle Turkuaz Mayo'nun sahibi Bora Hanssgrohe takımından Sam Bennett müthiş bir finişle etabın galibi oldu..

Bu yazı tarafından yazılmıştır.|11 Ekim 2017