Cyclist Türkiye

KRISTINA VOGEL: YARIŞLARI İZLERKEN HALA O TUTKUYU HİSSEDEBİLİYORUM

KRISTINA VOGEL: YARIŞLARI İZLERKEN HALA O TUTKUYU HİSSEDEBİLİYORUM

2 olimpiyat şampiyonluğu kazanmış ve pist bisikletinde 11 altın madalyası bulunan 28 yaşındaki Alman pist bisikletçisi Kristina Vogel’in hayatı, geçtiğimiz yıl haziran ayında Almanya’nın Cottbus kentindeki veledromda antrenman yaptığı sırada geçirdiği kaza sonucu tamamen değişmişti.

Veledromda 64 km/h hızla giderken piste ısınmak için giren bir sporcuyla çarpışması sonucu ciddi şekilde yaralanan Vogel’in geçirdiği kaza sonrası göğsünden aşağısının felç olduğu duyurulmuştu.

“Yangın hala içimde” diyen Vogel, “Yarışları izlerken hala o tutkuyu hissedebiliyorum. İnsanların pistte nasıl savaştığını gördüğümde gerçekten hala zevk alabiliyorum, çünkü onlar sayesinde pistte olmanın, kazanmanın ve sonrasındaki kutlamanın sevincini yeniden hissedebiliyorum” şeklinde konuştu.

Vogel, kaza sonrasından en büyük güç kaynağının annesi olduğunu söylüyor ve ekliyor:

“Annem bana çok şey kattı. Her zaman, Tanrı’nın bize üstesinden gelebileceğimiz şeyleri verdiğini düşündü.”

“Bana göre, orada gerçekten güçlü olduğumu düşünen insanlar vardı ve bu, zorlukları kabul etmemi, en iyi sonucu almamı sağladı her zaman.”

Vogel, kaza sonrasında diğer sporcu arkadaşlarının kendisini aradığını belirtirken, gelecek için başka planları olduğunu ancak bisikletle işinin tamamen bitmediğini söyledi.

Kırgızistan’da doğan ancak henüz altı aylıkken ailesiyle birlikte Almanya’ya taşınan Vogel, hayatına tekerlekli sandalyeye devam ediyor. Okçuluk yapmaya başladığını söyleyen Alman bisikletçi, “Göğsümden aşağısı felç oldu. Bu demektir ki karın ve sırt kaslarım da yok artık. Ancak günlük hayatımda yine bunları kullanmam gerekiyor ve bunun için yapabileceğim en iyi spor şu an için okçuluk” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz yıl Hong Kong’da bireysel sprint yarışında dünya şampiyonluğu kazanan ve 2016 Rio Olimpiyatları’ndan altın madalyayla dönen Vogel, “Hangi yönünden bakarsak bakalım artık yürüyemez durumdayım” dedi ve “Bu yeni durumu kabullenmek, onunla daha iyi başa çıkabilmemi sağlıyor” şeklinde konuştu.

Kazanın ardından arkadaşları ve ailesi Vogel’e yardım etmek için #staystrongkristina adlı bir kampanya başlatmış ancak herkes, konuyla ilgili açıkça konuşmaktan kaçınmıştı.

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|08 Mart 2019