Cyclist Türkiye

KENT İÇİ HAREKETLİLİK VE ULAŞIM İÇİN BİSİKLET

KENT İÇİ HAREKETLİLİK VE ULAŞIM İÇİN BİSİKLET

Sosyal meseleler etrafında bir araya gelen birey ve kurumları, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretebilmesi için çeşitli kaynaklarla buluşturan bir sosyal inovasyon platformu olarak ortaya çıkan İmeceLAB’in Hollanda Konsolosluğu ile yürüttüğü  ‘Akıllı ve Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik’ teması üzerine gerçekleşecek olan açık inovasyon süreci, dün Zorlu PSM yapılan lansmanla başladı.

           undefined

Bisikletli Ulaşım Platformu’nun da bilgi ve içerik üreticisi olarak yer aldığı proje kapsamında, sürdürülebilir, herkes için erişilebilir ve düşük karbonlu kent içi hareketliliğin sağlanması noktasında fikir paylaşımları yapıldı.

Bir yanda iş, eğitim, sağlık, sosyalleşme amaçlı yolculuklardan, dünya çapında sığınma amaçlı yolculuklara her alanda hareketlilik seviyelerinin yükselmesi, diğer yanda ise artan “hareketsizlik”in toplumsal bir sorun hâline gelmesi sorunsalından yola çıkan İmeceLAB,  farklı kişi ve kurumları aynı mesele etrafında toplayarak, kentlerin gündelik hareketliliğinin değişen iklimine büyük ölçüde maruz kalan farklı ekonomik, sosyal ve kültürel gruplardan gelen bireylerin ihtiyaçlarına odaklanıyor.

           undefined

Kentsel nüfusun hızla büyümesi, ulaşım hizmetlerine olan talebin artması, dünya çapında otomobil sahipliğinin yükselişi ve sektörel dönüşümler ile hizmetlerin hareketlilik payını artıran günümüz şehirlerinin karşı karşıya kaldığı sorunlara ışık tutmak amacıyla ilgili kurum ve paydaşları bir araya getirerek sosyal, ekonomik ya da fiziksel araçlara ihtiyaç duymaksızın “akıllanmanın” yollarını arıyor.

-İnsan deneyimine öncelik verirken sürdürülebilir ve düşük karbonlu kent içi hareketliliği ve ulaşımı nasıl kolaylaştırabiliriz?

-Kamusal alanlar, kentsel altyapı ve servisleri; yeni teknolojiler ve değişen tüketim-üretim ihtiyaçları ve yaklaşımlarına göre nasıl yeniden tasarlayabilir; alternatif çözüm önerileri üretebiliriz?

-Farklı ekonomik, sosyal ve kültürel gruplardan gelen bireylerin ihtiyaçları ile kentsel hareketlilik ve ulaşımda nasıl yenilikçi ve erişilebilir çözümler geliştirebiliriz?

gibi toplumsal sorunlara cevap arayan ve şehir içinde bisikletin kullanımının ön plana çıkarılarak inovatif çözümlerle ulaşım sorunlarına ve toplumsal hareketsizliğe yönelik çözüm yolları üretilmesi için fırsat sunan projenin startı dün gerçekleştirilen lansmanla verildi. İnsan odaklı bir bakış açısı ile hazırlandığı belirtilen 10 haftalık müfredat ve eğitimler ile gençlerin yaratıcı bakış açıları sayesinde “Akıllı ve Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik” temasında düşük karbonlu kent içi hareketlilik, hareketlilikte yenilikler ve kapsayıcı hareketlilik başlıklarına yönelik çözümler üretilecek.

 

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|14 Şubat 2019