Cyclist Türkiye

KAN DOPİNGİ YAPTIĞI ORTAYA ÇIKAN BİR DİĞER SPORCU: GEORG PREIDLER

KAN DOPİNGİ YAPTIĞI ORTAYA ÇIKAN BİR DİĞER SPORCU: GEORG PREIDLER

Avusturya’da başlayan doping soruşturması çığ gibi büyüyor. Soruşturma kapsamında polis tarafından göz altına alınan sporcular bir bir itiraflarda bulunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yılın sonunda CCC’e transferi söz konusu iken takıma geçmeden emekliliğini duyuran 31 yaşındaki Stefan Denifl’in ardından Groupama-FDJ takımının 28 yaşındaki sporcusu Georg Preidler de suçunu itiraf etti.

2013’den bu yana World Tour takımlarında yarışan ve Avusturya’da üç kez bireysel zamana karşı ulusal şampiyonu olan Preidler, 2018’de Team Sunweb’den ayrılarak Groupama-FDJ’e gelmişti.

Fransa takımı Groupama-FDJ, konuyla ilgili yaptığı açıklamayı basın bülteni olarak web sitesinde yayınladı ve dün itibariyle sporcunun, takımla ilişiğinin kesildiğini duyurdu. Takımın resmi web sitesinde yayınlanan bildiri ise şöyle:

“Bisiklet takımı Groupama-FDJ, 3 Mart’ta “Seelfeld” doping davası kapsamında Avusturyalı Georg Preidler tarafından yapılan itirafla ilgili olarak bilgilendirildi. Buna göre 1 yıl önce takıma dahil olan sporcunun 2018’in sonunda iki kez kan dopingi yaptığı bilgisine ulaşıldı.

Groupama FDJ takımı ve sponsorlarının savunmakta olduğu etik ilkeler göz önüne alınarak takım sorumlusu Marc Madiot tarafından alınan karar doğrultusunda sporcunun takımla ilişiğinin kesilmesi uygun görülmüştür.

Groupama-FDJ, takım olarak bu bireysel hatadan dolayı üzüntü duymakta ve konuyla ilgili olarak UCI, OCLAESP, AFLD ve MPCC ile temasa geçerek işbirliği içinde karar vermektedir.

Takım olarak etik değerleri her zaman ön planda tutan Groupama-FDJ, sporcuların bireysel olarak hata yapmalarını önleme konusundaki kararlılığını sürdürecektir. Takım olarak bu davayı önemsiyor, etik konulardan hiçbir zaman taviz vermeden ekip üyelerine duyulan güveni koruyoruz.”

 

 

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|04 Mart 2019