Cyclist Türkiye

İSVİÇRELİ BİLİM ADAMLARINDAN İLGİNÇ ARAŞTIRMA

İSVİÇRELİ BİLİM ADAMLARINDAN İLGİNÇ ARAŞTIRMA

Zürih Üniversitesi’nden araştırmacı biyolojist Erik Postma, yaptığı araştırmayla dayanıklılık sporlarıyla, çekicilik arasında bir bağ olup olmadığını araştırdı.

Postma online anket ile 826 kişi (%72’si kadın) üzerinden yaptığı araştırmasında deneklere 2012 Tour de France’da yarışmış bisikletçilerin fotoğraflarını göstererek, katılımcılardan bisikletçilerin çekiciliklerinin puanlamasını istedi.

Fotoğraflardan bisikletçileri tanıyan deneklerin verdiği puanlar geçersiz sayılırken, araştırma sonunda Tour de France’ta daha başarılı olan bisikletçilerin daha çekici olduğu sonucuna varıldı.  

Araştırma sonuçları üzerinde BBC’ye değerlendirmelerde bulunan Postman: “Bisiklet ve çekicilik arasında güçlü bir bağ var. Örneğin en hızlı bisikletçiler, anket sonucuna göre aynı zamanda en çekici olanlar da.” dedi.

Erkek deneklerden bolca şikayet e-mailleri de aldığını belirten Postma, bir bisikletçinin başarılı olmasını sağlayan genlerin, aynı zamanda o sporcuya çekicilik de kazandırdığını ifade etti.  

Bisikletçilerin yaşları ve bilgileri verilmeden, yalnızca fotoğraflarıyla yapılan araştırmada, katılımcıların %80’nin en yüksek puan verdiği pedal  BMC’nin Fransız bisikletçisi Amael Moinard oldu

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|18 Mayıs 2017