Cyclist Türkiye

ISRAEL CYCLING ACADEMY AHMET ÖRKEN'İN SÖZLEŞMESİNİ FESHETTİ

ISRAEL CYCLING ACADEMY AHMET ÖRKEN'İN SÖZLEŞMESİNİ FESHETTİ

Türkiye Şampiyonu, kendisini etkileyen son Orta Doğu gerginliklerini gerekçe göstererek takımdan serbest bırakılmasını istedi.

İsrail ekibi sporcunun fikrini değiştirmeye çabaladı: "Kapılarımız her zaman Örken’e açık kalacak ve spor vasıtasıyla barış mesajımızdan vazgeçmeyeceğiz"

Örken: “Bana aile gibi davranan ekibe müteşekkirim"

Tel Aviv – 21 Aralık 2017

İlk İsrail profesyonel bisiklet takımı, Israel Cycling Academy’nin "Kalp kıran bir karar" olarak adlandırmasına karşın, Türk şampiyonu Ahmet Örken'in UCI sözleşmesini Örken’in isteği üzerine fesih etmeye karar verdi.

Örken, Eylül ayında, Israel Cycling Academy ile spor aracılığıyla barışın çarpıcı bir mesajı olarak görülen iki yıllık bir anlaşma imzaladı. Örken kısa bir süre önce ekip ile takımın ilk antrenman kampını tamamladı ve bundan kısa bir süre sonra, takımın spor yoluyla barış içinde birlikte yaşamayı geliştirme konusundaki kararlılığının bir parçası olarak Peres Barış ve Yenilik Merkezi tarafından Barış Elçisi olarak seçildi.

undefined

Fotoğraf: Velo Images

Bununla birlikte, Başkan Trump'ın 6 Aralık tarihli, Birleşik Devletlerin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını duyurduğu takip eden günlerde Ortadoğu’daki gerilim arttı. Kısa süre sonra Örken, takım yetkililerine başvurdu ve "Orta Doğu'daki son olayların beni ve ailemi etkiledi" gerekçesiyle serbest bırakılmasını istedi.

undefined

Örken'le konuştuktan sonra, Genel Menajer Ran Margaliot, Ahmet'in takımda kalmasının bir yolunu bulmak amacıyla, hemen bisikletçinin memleketi Konya, Türkiye’ye gitti. Örken ve ailesi ile yapılan detaylı görüşmelerden sonra sürücü kararını tekrar gözden geçirmek için zaman isteğini kabul etti. Ancak 25 yaşındaki bisikletçiye baskı devam ettikten sonra, Margaliot ve ekip yetkilileri ile bir kez daha konuşan Örken, bu kez takımdan resmi olarak serbest bırakılmasını istedi.

Çarşamba günü, Margaliot ve takım sahipleri Örken'ın talebini kabul etmekte görüş birliğine vardı.

undefined

"Bu hepimiz için son derece kalp kırıcı bir karar" diyen Margaliot, "Ahmet büyük bir atlet ve harika bir karakter. Sporu ve barışa olan bağlılığı politikanın üstüne koyan bir vizyona sahip programımıza katıldı. Cesur bir karar aldı ve bu kararı hem İsrail hem de Türk halkı arasında geniş bir destek ve onay alan bir karar oldu. Bu kararla hayal kırıklığına uğramamıza karşın kendisi ve ailesi için en iyisini diliyoruz. Israel Cycling Academy’nin kapıları Ahmet’e sonuna kadar açık ve onun tekrardan bize katılacağını görmeyi umuyoruz.” Margaliot, “Her ne kadar Örken'den ayrılmak bizi üzüyor olsa da, bu ekibin barış ve beraberlik mesajı konusundaki derin inancından yıldırılamayacağını” açıkça belirtti.   

undefined

Ahmet Örken, yaptığı açıklamada, "Israel Cycling Academy'den aldığım fırsata müteşekkirim. Ne yazık ki, son olaylar beni zorladı. Konya'daki ailem - özellikle de annem ve kardeşim - kendilerini korkunç bir durum içinde buldular. Profesyonel bir bisikletçi olmaktan minnettar olduğum halde, her şeyden önce adanmış bir oğul ve kardeşim. Takıma müteşekkirim, en başından itibaren bana aileden biriymişim gibi davrandılar. Bu bisiklet üzerinde ya da dışında benim için büyük bir fırsattı. Bu programın ilerlemesine - hem bisiklete hem de bisiklete sporu dışında alkışlamaya devam edeceğim.”

Bu yazı ERMAN ÖNER tarafından yazılmıştır.|22 Aralık 2017