Cyclist Türkiye

ICARUS OSCAR ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

ICARUS OSCAR ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Icarus’un yönetmeni Brian Fogel ve yapımcı Dan Cogen, Oscar heykelciklerini Pazar günü Los Angeles’ta düzenlenen Akademi Ödülleri’nde aldı. Film, Fogel’in performans arttırıcı ilaçlar kullanarak çok günlü amatör yarış Haute Route’e hazırlanmasını konu alarak başlamış olsa da süreç Amerikalı film yapımcısı Fogel’ı spor tarihinin en büyük doping skandalını ortaya çıkarmaya kadar götürür.

Moskova Anti-Doping laboratuvar direktörü Dr. Grigory Radchenkov ile tanışması sonucunda farklı bir yöne sapan belgesel, 30 farklı spor branşından 1000’in üzerinde atletin Rusya’nın devlet destekli doping programının bir parçası olduğunu açığa çıkarır.

Bunun üzerine Rus atletizm takımı 2016 Rio Olimpiyatları’ndan men edilirken, son olarak 111 Rus sporcu daha yakın zamanda tamamlanan Pyeongchang Kış Olimpiyatları’nda mücadele etmekten men edilir.

Icarus’un çekim sürecinde Radchenkov’un iki arkadaşı esrarengiz şekilde yaşamını kaybederken, 2014 Sochi Kış Olimpiyatları’nda test numunelerini devlet desteğiyle pasifize eden Radchenkov da belgeselin yapım sürecinde Amerika’ya iltica eder.     

2017'nin "En İyi Belgeseli" seçilen Icarus

Bu yazı ERMAN ÖNER tarafından yazılmıştır.|06 Mart 2018