Cyclist Türkiye

HUAWEI'NİN ELEKTRİKLİ BİSİKLET PROJESİ ÖDÜL ALDI

HUAWEI'NİN ELEKTRİKLİ BİSİKLET PROJESİ ÖDÜL ALDI

Çin’in Henan eyaletinin başkenti olan Zhengzhou’da Belediye Kamu Güvenliği Bürosu tarafından açıklanan istatistiklere göre, 2017 yılında şehir genelinde meydana gelen hırsızlık vakalarının yüzde 80'inde elektrikli bisiklet vakalarının söz konusu olduğu belirtildi. Ayrıca, trafik kazalarının yüzde 30'undan fazlasına, yangınların ise yüzde 9'una elektrikli bisikletlerin de karıştığı gösterildi.

Bu sorunları gidermek için China Mobile, NB-IoT (nesnelerin interneti) elektrikli bisiklet yönetim sistemi için Huawei ve Tendency ile birlikte yeni bir iş birliği hayata geçirdi. Bu kapsamda, mevcut elektrikli bisikletlerin NB-IoT, GPS ve BeiDou modülleri ile donatılmasıyla birden fazla denetim fonksiyonunu etkinleştirmek mümkün hale geliyor. Bu fonksiyonlar arasında hırsızlık durumunda izleme, yangın uyarısı, aşırı güç alarmları ve trafik ihlali önleme - akıllı şehir trafiğini gözetleme - gibi kamu güvenliği özelinde pek çok mekanizma bulunuyor.

Henan eyaletinin başkenti olan Zhengzhou şehrinde halihazırda kullanılan Dar Band Nesnelerin Interneti (NB-IoT) tabanlı elektrikli bisiklet yönetim sistemi kapsamında, iki milyondan fazla NB-IoT özellikli elektrikli bisiklet kullanılmaya başlandı. Şehirde yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçlayan ilk 10 proje arasına giren, Elektrikli Bisiklet Güvenliği Projesi başladıktan bir ay sonra, Zhengzhou Belediyesi lisanslı elektrikli bisiklet hırsızlığına karşı özel bir ekip kurdu. Bu sistem sayesinde, elektrikli bisiklet hırsızlığının engellenme oranının yüzde 60'ın üzerine çıktığı gözlendi.

Huawei, NB-IoT endüstrisini daha da geliştirmek, bu servislerinin 2G veya 3G'den 4G ve 5G'ye geçişini artırmak ve IoT endüstrisi değerlerini oluşturarak paylaşmak için iş ortaklarıyla birlikte çalışmalarına devam edeceğini açıkladı.

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|05 Mart 2019