Cyclist Türkiye

HARİKA KAYBEDENLER | BELGESEL

HARİKA KAYBEDENLER | BELGESEL

2017 yapımlı “Wonderfull Losers: A Different World adlı belgesel profesyonel bisiklet dünyasını ve özellikle de domestiklerin çalışmasını konu alıyor. Bu bakımdan Litvanyalı belgesel yönetmeni Arūnas Matelis’in son eseri “Wonderful Losers: A Different World”, profesyonel bisiklet dünyasına farklı bir perspektiften bakıyor. Zira belgeselin baş rolünde bu sefer bisikletin büyük şampiyonları değil, şampiyonların yardımcıları var. Bisikletin bir takım sporu olduğunu kantılar nitelikte eser dahilinde, liderlerin vefakar yardımcılarının hikayeleri anlatılıyor.

“Wonderful Losers: A Different World”ün yapımcısına göre filmde, ”Takıma liderlik eden bisikletçiler ile takım arkadaşının başarıya ulaşabilmesi için kendini feda etmeye hazır bisikletçiler arasındaki ilişki” anlatılıyor.

“Pelotonun arkasından gelen pek çok bisikletçi aslına birer kaybedendir. Kendi kariyer ve olası kişisel zaferlerini takım liderlerin kazanabilmesi adına feda eden bu bisikletçileri su taşıyıcı, domestik ya da gregarious olarak adlandırıyoruz.”

Yedi yıl boyunca Giro d’Italia yarışlarında domestikleri takip eden Arunas Matelis, bu harika kaybedenlerin görülmemiş dünyasını doktor ekibinin gözünden izleyiciye aktarıyor.

Elbette belgeselin vaz geçilmezleri arsında özveri, acı, kırılan uzuvlar ve emek var.

 

Arūnas Matelis kimdir?

1961’de Litvanya’da dünyaya gelen Arünas Matelis, 1979 ve 1983 yılları arasında Vilnius Üniversitesi’nde Matematik eğitimi aldı. Belgesel yönetmeni Matelis, 1989 yılında Litvanya Müzik Akademisi’nden mezun oldu. 1992’de ilk bağımsız film şirketi “Nominum”u açan yönetmen, 2006 yılında Avrupa Film Akademisi’ne seçildi.

Filmografi:

2005: Before flying back to the Earth

2017: Wonderful Losers: A Different World

Bu yazı ERMAN ÖNER tarafından yazılmıştır.|05 Mart 2018