Cyclist Türkiye

HAFTA SONU AÇILIŞ YARIŞLARI

HAFTA SONU AÇILIŞ YARIŞLARI

Yol bisikletinde bahar sezonu hafta sonu yapılan açılış yarışları ile başladı. Belçika’da koşulan Arnavut kaldırımlı klasiklerin ilki olan Omloop Het Nieuwsblad, cumartesi günü 25 takımdan 247 sporcunun katılımıyla start aldı.  Kadınlar yarışıyla birlikte gerçekleştirilen tek günlük bahar klasiğinde erkekler yarışının kazananı yarışın son kilometresinde yaptığı güçlü atakla finişe tek başına varmayı başaran Deceuninck-Quick-Step’in 33 yaşındaki Çek sporcusu Zdenek Stybar oldu.

undefined

200 kilometrelik yarışı 4.53.17’de bitirerek beş saatin altında tamamlamayı başaran Stybar, en yakın rakibi CCC’li Greg Van Amermaet’a 9 saniye fark attı. Finişten birlikte geçen Van Amermaet ve Lotto Soudal’lı Tim Wellens ikincilik ve üçüncülüğü paylaştı.

Erkekler yarışından 10 dakika sonra start alan kadın yarışında ise ilginç bir olay yaşandı. Erkekler yarışının kadınlardan 10 dakika önce başlamasına rağmen, kadın yarışçılar erkekleri yakaladı ve erkek bisikletçileri takip eden emniyet araçları ve ambulanslarla çarpışma tehlikesi ortaya çıkınca organizatörler mola verilmesi kararını aldı.

undefined

Yarışta İsviçreli bisikletçi Nicole Hanselmann, start verilmesinden sadece iki dakika sonra rakiplerine büyük fark bir attı ve Hanselmann'ın erkekler yarışını da yakalamaya başlaması yarış organizasyonunu endişelendirdi. Bunun üzerine erkekler ve kadınlar yarışı arasındaki mesafeyi korumaya çalışan organizatörler, kadınlar yarışını bir süreliğine durdurmak zorunda kaldı.

Yarışından durdurulmasından sonra geriden gelen yarışçıların kaçıştaki Hanselmann'ı yakalayıp geçmesi üzerine İsviçreli bisikletçi yarışı 74. sırada tamamladı.

undefined

Konuyla ilgili olarak cyclingnews’a konuşan Hanselmann,  "Üzücü bir durumdu. Kendimi çok iyi hissediyordum ve yarışı durdurdular. Diğer yarışçılar da beni yakalama fırsatını yeniden elde edince ek bir motivasyonla yarıştılar" dedi.

İsviçreli bisikletçi, "Erkekler yarışının ambulanslarını görebiliyordum. Sanırım 5-6 dakika bekletildik. Bu tür kararlar tüm kazanma şansınızı elinizden alıyor" diye konuştu.

122 kilometrelik yarışı 3.20.58’le tamamlayarak birincilikle bitiren Boels- Dolmans Cycling Team’den  Hollandalı bisikletçi Chantal Blaak da Instagram'dan yaptığı paylaşımla kadınlar yarışının durdurulmasını 'garip bir durumdu' diyerek niteledi ve "Ya biz kadınlar çok hızlıydık ya da erkekler fazla yavaştı" dedi.  

İlginç olay sonrası kadınlar yarışının ikincisi, Blaak’ın 1 dakika 9 saniye gerisinden gelen Team Virtu Cycling’den Marta Bastianelli olurken üçüncülüğü elde eden isim yine Boels - Dolmans Cycling’den Jip Bos Den Van oldu.  

undefined

Ertesi gün koşulan 201 kilometrelik bir diğer tek günlük bahar klasiği Kuurne – Brussel – Kuurne’de ise zafer yine Deceuninck-Quick-Step takımının oldu. 26 yaşındaki Quick-Step’in Lüksemburg’lu bisikletçisi Bob Jungels yaptığı solo atakla yarışı 4.42.54’te tamamlayarak galibiyete ulaşan isim oldu.

undefined

Yarışta Lüksemburg ulusal şampiyonu Jungels’in 12 saniye gerisinde yarışı tamamlayan Team Sky’dan Owain Doull ikinci olurken, yarışın iddialı isimlerinden Direct Energie’li Niki Terpstra üçüncülüğü elde eden isim oldu.

 

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|04 Mart 2019