Cyclist Türkiye

GRAND PRIX SİDE TAMAMLANDI

GRAND PRIX SİDE TAMAMLANDI

Yoğun bir yarış takvimine sahne olan yurt içi organizasyonların son durağı Antalya’nın Side ilçesiydi. 11 Mart Pazar günü koşulan UCI 1.2 yarışı Grand Prix Side, 6 ülkeden, 13 takım ve 90 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi. Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi önünden start alan 183 kilometrelik yarış, dört saat beş dakikanın ardından tamamlandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından ilki düzenlenen Grand Prix Side’de zafere Kazakistan’ın Continental takımı Vino Astana Motors’un 24 yaşındaki Kazak sporcusu Stepan Astafyev ulaştı. Podyumun ikinci basamağında Synergy Baku Cycling Project (Azerbaycan) takımından Samir Jabrayilov yer alırken, kürsünün son basamağında Belarus ekibi Minsk Cycling Team’den Branislav Samoilau yer aldı.

Takım klasmanını, ikinciliğin yanı sıra Ukraynalı bisikletçi Oleksandr Polivoda ile beşinciliği de elde eden Synergy Baku Cycling Project kazanırken, sprint primini Almaaty Bro Regio Team’den Maxim Dzolba, yokuş primini ise Torku Şekerspor’dan Moldovyalı bisikletçi Cristian Raileanu ilk sırada geçti.

Sprint Kapısı

1. Maxim Dzolba – Almaaty Bro Regio. Team

2. Feritcan Şamlı – Torku Şekerspor

3. Onur Balkan – Torku Şekerspor

Tırmanış Kapısı

1. Cristian Raileanu – Torku Şekerspor

2. Branislau Samoilau – Minsk Cycling Team

3. Stepan Astafyev – Vino Astana Motors

Takım Klasmanı

1. Synergy Baku Cycling Project

2. Minsk Cycling Project

3. Vino Astana Motors   

Dereceye giren sporculara ödülleri Manavgat İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Süleyman Karakaya tarafından verildi.

YARIŞIN HİKAYESİ

Diğer takımlar tarafından yarışın favorisi olarak Synergy Baku görülüyordu ve takım, yarışın ilk bölümünde tecrübeli bisikletçisi Elçin Asadov'un liderliğinde genç sporcuları ile tüm tehlikeli kaçışları kontrol altına aldı. Ardından Samir Jabrayilov diğer beş bisikletçiyle birlikte kaçış yaptı ve dağlara gelmeden önce bir dakikalık avantaj elde etmeyi başardı. Torku Şekerspor'da güçlü bir dağcı olan Raileanu da kaçışta vardı, bu yüzden diğer takımlar kaçışa çok fazla izin vermek istemedi. Bisikletçiler ağlara geldiğinde, tırmanışla birlikte peloton birçok küçük gruba ayrıldı.

14 kişilik ilk takip grubunda yer alan Synergy Baku takımından Oleksandr Polivoda, ilk tırmanışın ardından ön grupla bağlantı kurmayı başaran tek bisikletçi oldu. Bu sayede ön grupta iki bisikletçiye birden sahip olan Azerbaycan ekibi, Samir ve Oleksandr ile tempoyu yükseltti. Bu sırada ön grup yalnızca üç bisikletçi kaldı; Synergy Baku’den Samir Jabrayilov ile Oleksandr Polivoda ve Torku Şekerspor’dan Cristian Raileanu. Torku’nun yetenekli tırmanışçısı Cristian son 35 kilometre kala solo bir atak denedi ancak Samir, Oleksandr ve kaçıştan kalan diğer iki bisikletçi arasındaki ortak çalışma yarışın bitimine 20 kilometre kala Moldovyalıyı geri getirdi.

Kaçış tekrar birleşince taktik yük tamamen Synergy Baku bisikletçilerine kaldı ve bitime üç kilometre kala Oleksandr Polivoda atağa kalktı. Polivoda'nın atağı bitime sadece 300 metre kala geri getirildi. Sprinte giden son metrelerde gülen Vino Astana Motors’dan Stepan Astafyev oldu.

 

Bu yazı ERMAN ÖNER tarafından yazılmıştır.|13 Mart 2018