Cyclist Türkiye

GRAND PRIX GAZİPAŞA 2019

GRAND PRIX GAZİPAŞA 2019

Elit Kadın Yarışı

UCI ve Türkiye Bisiklet Federasyonu kurallarına göre Tashra Tur tarafından düzenlenen ve uluslararası yarış takviminde UCI 1.2 etkinliği olarak yer alan Grand Prix Gazipaşa’da UCI’ya kayıtlı 17 takımdan 96 bisikletçi 108.5 kilometrelik parkurda mücadele etti. 

          undefined

9 farklı ülkeden yarışmacıların katıldığı etkinlikte start 09.00’da Gazipaşa’da verildi. Yarış öncesi takım tanıtımlarının yapıldığı ve sporcuların tanıtıldığı organizasyonda her sporcu, sahneye yerleştirilen imza panosundaki takımı için ayrılmış bölüme imzasını attı. 

          undefined

6 kilometrelik nötral startın ardından başlayan yarışta toplamda 935 m irtifa kazanıldı. Tamamı Youtube üzerinden canlı yayınlanan yarış, yine Gazipaşa’da son buldu. 

Yarışı 2 saat 31 dakikada tamamlayan kıta takımı kategorisindeki Minsk Cycling Club sporcusu Ina Savenka, Gazipaşa’daki mücadeleyi kazanarak yarışı birincilikle tamamlayan isim oldu. Savenka’nın ardından yine kıta takımı Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team adına yarışan Maria Novolodskaya ikinci olurken, Rusya Milli Takımı’ndan Maria Miliaeva üçüncülüğü elde eden isim oldu. 

Zaman limitinin %8 olarak belirlendiği zorlu yarışta, yarışı 2 saat 43 dakika ile 38. sırada bitiren Ukrayna Kadın Milli Takımı sporcusu Viktoria Melnychuk’un ardında gelen tüm sporcular zaman limitinin altında kaldı. 

Elit Erkek Yarışı

Elit kadının yarışının tamamlanmasının ardından 13.00’da start alan 160 kilometrelik yarışta toplam 14 farklı ülkeden 25 takımın sporcuları yarıştı. 150 bisikletçinin mücadele ettiği organizasyonda yarış yine nötral startla başladı. Gazipaşa Havalimanı Kavşağı ile Yeşilöz- Aytemiz Petrol Kavşağı arasındaki 4 turun ardından yine Gazipaşa’da son bulan yarışta, gerçek startın verilmesinin ardından başlayan şiddetli yağmur bisikletçilere zor anlar yaşattı. 

          undefined

Cyclist Türkiye’nin, Salcano Sakarya BB Pro Takımı’na ait takım aracından takip ettiği yarışta, şiddetli yağmur sebebiyle tempo beklenenden düşük oldu. Yolun kayganlaşması sebebiyle kaza olması ihtimaline karşı temkinli ilerleyen grupta 2. turun sonuna dek herhangi bir kaçış ya da bölünme görülmedi. 2. Turdan sonra yağmurun da azalması ile tempoyu yükselten ana grupta özellikle tırmanışlarda kopmalar başladı. Tırmanışların ardından gelen inişlerde farkı iyice açan ön grupta ataklar da görülmeye başlandı. Yarışta ilk kaçış denemesi Belarus Minsk Takımı’ndan iki sporcudan geldi. Zaman farkını 20-30 saniye kadar açan grup ana grubun da tempoyu artırması üzerine çok geçmeden yakalandı. 

Son 28 kilometre kala ikiye bölünen grupta lider grupla geriden kalanlar arasında 20 saniye kadar fark açıldı. Ön grupta kalmayı başaran Salcano Sakarya BB Pro Takımı sporcusu Ahmet Örken, son 20 km kala biri Belarus Minsk takımından olan üç sporcu ile kaçış grubu oluşturdu. Ana grupla arada 17 saniyelik fark açmayı başaran ikinci kaçış grubu da finishe 15 kilometre kadar kala pelotona yakalandı. 

         undefined

Yarışın son turunda 24 kişilik ön grup ve 10 kişilik ikinci bir grup olarak devam eden yarışta bu kez Polonyalı takım CCC’den Piotr Brozyna galibiyet için yaptığı atakla pelotonla arasındaki 20 saniye kadar fark açmayı başardı. Ancak yarışın son kilometrelerinde tempoyu iyice artıran ana grup CCC’li sporcuyu da yakaladı. 

Son 1.5 kilometre kala Minsk takımından Branislau Samoilau, Swiss Racing Academy’nin genç sporcusu Gian Friesecke ve Pannon Cycling Team’den Marton Dina’nın son bir atakla oluşturduğu kaçış grubu mücadelenin kazananlarını da belirledi. Ana gruptan önce finish çizgisine ulaşmayı başaran üçlüden Minsk Takımın’dan tecrübeli sporcu Branislau Samoilau galibiyeti elde eden isim olurken, ikincilik Gian Friesecke ve üçüncülük Marton Dina’nın oldu. 

            undefined

Kazasız tamamlanan yarışın ardından düzenlenen seremonide yarışçılara ödülleri verilirken yarış organizatörü Mustafa Kemal Canfedai, dereceye giren sporcuları tebrik etti.

Yarış sonuçlarının tamamına buradan ulabilirsiniz. 

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|11 Şubat 2019