Cyclist Türkiye

GRAND PRIX ALANYA 2019

GRAND PRIX ALANYA 2019

Elit Kadın Yarışı

Alanya’da yarış heyecanı ikinci gününde Grand Prix Alanya etabıyla devam etti. 08.30’da startı verilen 103 kilometrelik yarışta 76 sporcu galibiyet mücadelesi verdi.

         undefined

Yarışın tırmanış bölümü olan Dim Çayı tırmanışının iptal olması üzerine düz yolda oldukça yüksek bir tempoda ve kazasız geçen yarışta son tura girerken dört kişilik bir kaçış grubu oluştu. Minsk Cycling Club, Dolcini Van Eyck ile Ukrayna ve Belarus Milli Takımları’ndan oluşan kaçış grubu ana grupla arasında 30 saniye kadar fark açmayı başardı. 

       undefined

Ancak son kilometrelerde tempoyu artıran peloton, grubu yakaladı ve tek parça olarak yarışı tamamladı. Dünkü yarışın yorgunluğu sebebiyle zorlayıcı atakların görülmediği yarış, güzel havanın da etkisiyle yüksek bir tempoda geçti. Alanya merkezde yaklaşık 35 kilometrelik bir alanda 3 tur şeklinde koşulan yarışın ortalama 40,42 km/h hızla tamamlandığı kaydedildi.

          undefined

Finişten tek parça geçen pelotonda zafer ise yine Belarus’tan Minsk Cycling Club takımının oldu. Takım sporcusu Tatsiana Sharakova günün galibi olurken Ukrayna Kadın Milli Takımı’ndan Olga Shekel ikinci ve dünkü yarışta ikinciliği elde eden Cogeas Metller Look Pro Cycling Team’den Maria Novolodskaya üçüncü oldu. Novolodskaya’nın takım arkadaşı, ülkesinde zamana karşı ve yol şampiyonlukları bulunan ve aynı zamanda Rus olimpiyat sporcusu da olan güçlü isim Olga Zabelinskaya da yarış sonrası Cyclist Türkiye’ye konuştu.

Zabelinskaya yaptığı açıklamada; “Bugünkü yarış benim için oldukça kolaydı. Çünkü başlarken tırmanış olacağını bekliyordum ancak tırmanışın iptal olması beni hayal kırıklığına uğrattı. Ayrıca hava da oldukça güzeldi. Ben de düz yolda yüksek bir tempoda sürmeyi denedim. Yarış boyunca burada özellikle pist bisikletçileri var ve etapların tırmanışsız olması onlar için büyük şans oldu. Üstelik oldukça güçlü isimlerle de yarıştık burada. Finişe gelmek çok da kolay olmadı hepimiz için. “ dedi. Bu sezonki ilk yol yarışını burada koştuğunu belirten Zabelinskaya, bir sonraki yarışlar için tekrar Alanya’ya geleceğini de belirtti.  

        undefined

Günün kazananı Tatsiana Sharakova ise yarışın çok hızlı ve iyi geçtiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye çok güzel. Burada insanlar bizi çok güzel ağırlıyorlar. Buraya gelmeyi gerçekten çok çok seviyoruz. Eminim çoğu insan da böyle düşünüyordur. Biz takım olarak zaten buraya kamp yapmaya sıklıkla geliyoruz. O yüzden mutlaka sonraki yarışlar için de takvimimize uyarsa tekrar geleceğiz. Yarıştan sonra 16 gün daha burada kampta kalıp antrenmanlarıma devam edeceğim, sonrasında 27 Şubat’ta yapılacak olan pist bisikleti dünya şampiyonası için Polonya’ya gideceğim ve sonrasında kamp yapmak için tekrar buraya geleceğiz takım olarak. Dolayısıyla bir sonraki yarışa da katılabileceğim. “ 

Elit Erkek Yarışı

İkinci gününde dünkü yağmurlu havanın aksine güneşli ve sıcak bir havada gerçekleşen Grand Prix Alanya’da, 118 sporcu Alanya İskelesi’nden start aldı. 12.30’da takım ve sporcularının tanıtılması ve imzalarının alınması ile başlayan organizasyonun startı 13.30’da verildi.

        undefined

1 kilometrelik nötral startın ardından 4 tur şeklinde koşulan yarışta, ilk iki tur sorunsuz ve düşük tempoda geçildi. İkinci turun sonuna doğru pelotonun ortasında yaşanan kazayla grup dağıldı.  Ahmet Örken’in sol omzundan ve sol bacağından yaralandığı kazada yarışı bırakan olmadı. Hafif sıyrıklar alarak kazayı atlatan Örken, yarışa devam ederek kaçan grubu yakalamayı başardı.

       undefined

3. Turun ortasında ise Kazakistan Milli Takımı’ndan üç sporcudan oluşan kaçış grubu ana grupla arasında 20 saniye kadar fark açmayı başardı. Ancak tempoyu artıran peloton, grubu yakaladı ve son tura tek parça halinde girdi.

       undefined

Son 15 kilometre kala bir kaza daha gerçekleşti ve Velo Alanya Club adına yarışan Cebrail Şeker, belini kaldırıma çarpması sonucu ağır şekilde yaralandı. Sağlık ekibinin olay yerinde müdahalesinin ardından ambulansa alınan Şeker, yarışı bırakmak durumunda kaldı. 

      undefined

Kazanın ardından yeniden toparlanan peloton, son 10 kilometreye tek parça olarak girdi ve sprint finişte kazanan isim Almanya’dan Bike Aid Takımı’nın güçlü sprinteri Lucas Carstensen oldu. Belarus Milli Takımı’ndan Yauheni Karaliok’un ikinci, CCC’den Patryk Stosz’un ise üçüncü olduğu müsabakada sporculara ödülleri, Türkiye Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Erdoğdu, Federasyon Genel Sekreteri Gökmen Teyran, Velo Alanya Organizatörü Kemal Canfedai tarafından verildi. 

       undefined


Yarış sonuçlarının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|11 Şubat 2019