Cyclist Türkiye

Froome UCI'a astım ilacı hakkında bilgi verdi

FROOME UCI'A ASTIM İLACI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Chris Froome, UCI’ı, 2017 Vuelta’da ürin testinde tespit edilen Salbutamol ilacı hakkında bilgilendirdi.

Team Sky’dan yapılan açıklamaya göre Froome’un çocukluğundan beri astımı var ve bunun için genel bir ilaç olan Salbutamol kullanıyor. Salbutamol, WADA kuralları gereği kullanımına müsaade edilen bir ilaç. Kullanıma izin verilen miktar ise 24 saat içinde 1.600 mikrogram ve 12 saat içinde 800mg’dan fazlası yasak.

UCI, Froome’un 7 Eylül 2017’de 18. Etap sonrasında alınan ürin testinde saptanan Salbutamol kullanımı ile kendisinden dozaj limitini geçmediği hakkında bilgi istemişti. Analizlere göre bir mililitrede 2.000nanogram Salbutamol’a rastlanmıştı. WADA’ya göre ise bu oranın mililitrede 1.000nanogramı geçmemesi gerekiyordu. Team Sky, daha önce Froome’un analize giren 20 ürin testi için ise UCI’dan bir açıklama istenmediğini hatırlattı:”Vuelta’nın son haftasında Froome’da akut astım semptomları görülmeye başlanmıştı. Team Sky doktorunun tavsiyesiyle Froome, Sulbutamol ilacını izin verilen dozajlar içinde kullandı. UCI’ın bu talebi de herhangi bir kurala uyulmadığı anlamı taşımıyor. Sporcumuzdan izin verilen limitlerde kullanım yaptığını doğrulaması istendi. Çünkü, WADA’da belirtilen kurallara göre ilaç kullanımı sonrası dahi sporcunun o gün aldığı gıda ya da diğer ilaçlar ve dehidrasyon, ürin testinde çıkan değerleri etkileyebilmekte.

Froome ise konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Astım hastası olduğum herkes tarafından biliniyor. Kuralların ne olduğunu ise çok iyi biliyorum. Astım ilacımı her zaman kurallara uygun şekilde kullandım. Yarış lideri olduğum her gün teste gireceğimi de biliyorum. Hastalığım Vuelta’da ilerledi. Doktorumun tavsiyesi ile rutin dozajda artırıma gittik. Ama her zamanki gibi bu dozaj artırımının belirlenen limitler içinde kaldığına emindim. Bisiklet sporundaki başarılarımı çok önemsiyorum. UCI’ın bu testler ve sonuçları hakkındaki hassasiyetinden çok memnunum. Benden istenen her bilgiyi kendilerine vermeye her zaman hazırım.”

Bu yazı İBRAHİM YILMAZ tarafından yazılmıştır.|13 Aralık 2017