Cyclist Türkiye

Froome hakkında şüpheler artıyor

FROOME HAKKINDA ŞÜPHELER ARTIYOR

Geçtiğimiz yıl Vuelta'da zafere ulaşan Chris Froome'un yarış sonrası yapılan testlerde izin verilen limitin üzerinde sulbutamol (astım ilacı) kullandığı şüphesi doğmuştu. UCI'ın yeni başkanı David Lappartient, BBC'ye verdiği röportajda bu konudaki şüpheler dağılmadan Team Sky'ın bu yıl Froome'u Fransa Turu'nda düşünmemesi gerektiğini belirtmişti.

Dijital Kültür, Medya ve Spor (DCMS) komitesinin raporuna göre, Team Sky'ın eski şampiyonu Sir Bradley Wiggins'i de (ve muhtemelen kendisini destekleyen diğer takım arkadaşlarını) hazırlamak için de benzer bir tıbbi tedavinin yapıldığını açıklamıştı.

Bugün Team Sky bu iddialara şöyle cevap verdi;  

"Team Sky, UCI tarafından yapılan herhangi bir soruşturma ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duymaktadır ve raporun daha fazla incelenmesini memnuniyetle karşılarız.  

Geçmişteki başarısızlıkları kabul ederken, Bradley Wiggins'in yaptığı gibi, performansı artırmak için ilaç kullanımıyla ilgili çok ciddi yeni iddiaları şiddetle reddediyoruz.  

Dahası, Komitenin bu asılsız iddiaları, kendilerini desteklemek için kanıt sağlamadan sunmasından endişe duyuyoruz; bu, takım ve sporcularına haksızlık etmektir.  

UCI tarafından herhangi bir incelemeyi memnuniyetle karşılıyoruz, bu da Komite'nin sonuçlarına varmak için kullandığı kanıtların niteliğini oluşturmaya yardımcı olabilir."

Bu yazı İBRAHİM YILMAZ tarafından yazılmıştır.|08 Mart 2018