Cyclist Türkiye

FRANSA TURU 2021’DE KOPENHAG’TAN BAŞLAYACAK

FRANSA TURU 2021’DE KOPENHAG’TAN BAŞLAYACAK

Danimarka ve Fransız basını ile Fransız radyo istasyonu Europe 1 tarafından Fransa Tur’unun 2021’de Danimarka’dan başlayacağına dair yapılan haberler, dün genel direktör Christian Prudhomme’un açıklaması ile doğrulandı. 

undefined

Prudhomme, “2021’de Tur ilk kez Danimarka’dan başlayacak. Bu dünyanın en büyük bisiklet yarışı ile dünyanın en büyük bisiklet şehri arasındaki bir buluşma olacak” dedi.

Europe 1 radyo kanalında yayınlanan habere göre Danimarka’da yapılacak üç günlük Grand Depart, 13 kilometrelik bireysel zamana karşı etabıyla başlayacak. Prudhomme yarışla ilgili olarak, “Ultra hızlı bir yarış olacak ve Grand Depart, en güzel kraliyet anıtlarının önünden geçecek” dedi. 

Grand Depart ikinci gününde 190 kilometrelik yol yarışıyla devam edecek ve üçüncü gününde, 170 kilometrelik etapla Sonderborg’da son bulacak.

Bu yıl, efsane bisikletçi Eddy Merckx’in ilk zaferinin 50. yıl dönümü sebebiyle Brüksel’de başlayacak olan Fransa Turu’nun,  2020’de Fransa’nın Nice şehrinde start alarak tekrar ana vatanına dönmesi bekleniyor. 

2011’de Dünya Şampiyonası’na da ev sahipliği yapan Danimarka ise Hollanda, Belçika, İsviçre, Lüksemburg, Almanya, İngiltere, İspanya, İrlanda ve Monako'dan sonra Tur’un, Grand Départ'ına ev sahipliği yapan 10. ülke olacak.

 

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|21 Şubat 2019